Hitler bosszúja volt Coventry elpusztítása
2009. október 14. 09:18 The Guardian
Bár az elmúlt években elég komoly változások történtek Coventryben, az ott lakóknak a mai napig nem sikerült eltüntetni a második világháború után sebtében felhúzott épületek, és borzalmas betonozások nyomait. Egy új vélemény szerint a város pusztulása kizárólag személyes sértettségnek köszönhető: Hitler ezzel torolta meg a München elleni légicsapást.
Korábban
A hagyományos és elfogadott vélemény szerint a Luftwaffe 500 bombázója azért támadta meg a várost, mert az ottani gyárak a repülőgépekhez gyártottak alkatrészeket illetve muníciót. A témában a BBC is új dokumentumfilmmel jelentkezett: a Blitz: The Bombing of Coventry az 1940. novemberi támadás részleteit elevenítette fel, és a túlélők megindító interjúin kívül szakértők járták körbe a kérdés okait. A film bemutatta, hogy Hitlerék már a háború előtt is eldöntötték Coventry bombázását, amire az ottani gyárak miatt volt szükség.
A filmből kiderült, hogy a történet borzalmas: a német légierő 12 órán át, több hullámban támadott, több ezer tonnányi bombát és gyújtószerkezetet dobtak a városra, így az épületek és gyárak mellett a település középkori központja, katedrálisa is elpusztult. Több ezren haltak meg, és az attak hatalmas erkölcsi csapást jelentett a háborús Anglia számára. A város elleni támadásról egyesek szerint tudott az angol hírszerzés is, és biztonsági okokból nem árulták el magukat. Mára azonban kiderült, hogy mindez csak városi legenda.
Jackie Litherland költő és szépíró azonban másképp emlékszik: a Guardiannek a múlt héten elküldött levelében azt állította, hogy a BBC egy félrevezető mítoszt erősített meg, és Coventry elpusztítását a hat nappal korábbi, München elleni támadások miatt rendelték el. Szerinte a Führer azért döntött város tönkretétele mellett, mert annak középkori központja az egyik legszebb hasonló építészeti emlék volt Európában. A nő szerint a gyárak lebombázása mellékes volt támadások során.
A levél megírására Litherland szerint a kollektív amnézia miatt volt szükség, hiszen az emberek ma már nem is emlékeznek a régi, történelmi, szeretetteljes utcákra: Coventry egy rideg ipari nagyvárossá vált. Ráadásul elméletét erősíti, hogy a háborúban Hitler később tényleg rendelt el hasonló támadásokat, hogy azokkal is a morált ássa alá.
Ráadásul mindezért a brit kormányzat is felelős, akik a hasonló támadások valós veszteségeit propaganda okokból eltitkolták.
James Taylor, a londoni Imperial War Museum történésze és más szakértők azonban kétségbe vonják ezen állítást, hiszen szerintük a nácik a sikertelen londoni támadások után az ipari központok, így Liverpool, Manchester és Birmingham ellen fordultak, és ezért támadták Coventryt is. Neil Forbes, a Coventry Egyetem szakértője szerint ha a költőnőnek igaza lenne, akkor a németek Cambridge-et bombázták volna le.
Az „Útikönyv blitz” során egyébként több hasonló megtorlásra is sor került: 1942 áprilisa és júniusa között öt, történelmi katedrálissal és évszázados múlttal rendelkező város ellen hajtottak végre légitámadásokat - a bevetések nevüket arról kapták, hogy a német vezérkar állítólag egy útikönyvből válogatott. A berepüléseket egy, az év márciusában Lübecket ért akció után indították, amikor a város gótikus központja tűzviharban pusztult el. A német légierő így Bath, Norwich, York, Exeter, és Canterbury ellen intézett támadást: a cél minden esetben a történelmi városmag, és a lakónegyedek szétbombázása volt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2020
- Öltözködés és szépségápolás a császárkori Rómában
- Hét halálos divattrend
- Galgamácsa királyi vadászkastélya
- Divat a második világháborútól a rendszerváltásig
- Aki elhozta Párizst Budapestre
- A Mona Lisa titokzatos elrablása
- Titokzatos óriáshordók Pest-Budán
- A darázsderék tündöklése és bukása
- Rubens fejedelmi falvédői
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap