Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban
2025. január 20. 10:05
A téli időszak egyik legsikeresebb kiállítása október végén nyílt meg az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeumban Ragyogj! – Ékszerek ideje címmel. A tárlat a múzeum ékszergyűjteményének legkülönlegesebb darabjait, illetve Spengler Katalin műgyűjtőnek és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem egykori és jelenlegi hallgatóinak, valamint oktatóinak kortárs ékszereit mutatja be.
A Magyar Nemzeti Múzeum kiállítása 40 ezer év ékszereit mutatja be (Kép forrása: Facebook / Magyar Nemzeti Múzeum)
Korábban
A kiállítás 40 ezer évet ölel fel, és a hun avar, középkori, barokk alkotásokon keresztül jutunk el benne a kortárs magyar ékszertervezésig.
„A Ragyogj! – Ékszerek ideje kiállítást 2024-ben a legszebb adventi tárlatként mutatta be a hazai sajtó, népszerűségét pedig mi sem bizonyítja jobban, minthogy alig három hónappal a megnyitó után megérkezett a kiállításba a 30 ezredik látogató, akinek a múzeum egy ajándékkal is kedveskedett.” – mondta el Dr. Zsigmond Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója.
Kép forrása: Facebbok / Magyar Nemzeti Múzeum
A világszínvonalú ékszerkollekcióban olyan tárgyakkal találkozhatunk, mint III. Béla király méreggyűrűje, Könyves Kálmán 900 éves gyűrűje és az 1848-49-es szabadságharc után a nemzet sorsáért aggódó, a hazáért kiálló, az aradi vértanúkat még 10 évvel később is sirató magyar asszonyok gyászékszerei.
A tárlatban a Kárpát-medence páratlan kincsein túl a kortárs ékszerművészet is megjelenik, ezt Spengler Katalin európai szinten jegyzett gyűjteményének darabjai, valamint a MOME – Moholy-Nagy Művészeti Egyetem –hallgatóinak és oktatóinak munkái képviselik.
A kiállítást a Nemzeti Múzeum épületében folyamatosan változó tartalmak is színesítik, emiatt érdemes többször is visszatérni. Spengler Katalin ékszerei többek között a múzeum csodás lépcsőházának szigetén kaptak helyet.
Kép forrása: Facebbok / Magyar Nemzeti Múzeum
A kiállítás megnyitásával egyidőben nyílt „kortárs-ékszersziget” december végén új koncepció mentén alakult át: a kortárs ékszerek ezúttal a szerkezetről, struktúrákról, harmóniáról, ritmusról, szekvenciákról szólnak.
December 17-én pedig új pop-up tárlattal bővült a kiállítás Határvonalakon – Ékszerek az ember, a természet és az épített környezet metszéspontjaiban címmel a Kupolateremben is, amelyben a MOME jelenlegi és egykori hallgatóinak, valamint tanárainak munkái kaptak helyet.
A tárlatot számos izgalmas kísérőprogram, múzeumpedagógiai foglalkozás, workshop is színesíti a következő hónapokban, valamint továbbra is megtekinthető a Múzeum Széchényi termében a 3000 éves somlói nyakék.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2017
- Nők a fronton – megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Hét híres ember, aki nyomtalanul eltűnt
- Szinyei Merse Pál: Majális
- Szacsal, Nopcsa-kastély
- Önkéntes munkaszolgálat Magyarországon 1935–1944
- A Közel-Kelet amazonjai
- Cornelia, a Gracchusok anyja
- Az első magyar értelmi fogyatékosokat nevelő intézet története
- Trujillo, a Dominikai Köztársaság diktátora
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap