Titokzatos romvárosba temetkeztek a perui felhőharcosok
2008. január 23. 12:00
Korábban
A halottak védelmezték az élőket
A régészek Kuelap falai között több mint 500 épületet tártak fel, amelyek többsége valamikor kúp alakú, nádtetős lakóház lehetett. Az erődítménybe szűk folyosókon lehetett bejutni, ami valószínűleg szintén a védelmet szolgálta. Az egyik átjáró alján lámák és egyéb igavonó állatok nyomai, valamint ételmaradékok láthatók. A belső falakat geometriai minták, kígyószobrok (a kígyó vallási jelkép volt) és különös, kőből faragott arcok díszítik.
Középen, a terület legmagasabb pontján áll az ún. Plaza Mayor, amely elsőként épülhetett fel. Az itt talált csontok, ételáldozatok és egy kagylóból faragott apró kondor arra utalnak, hogy az épületben szertartások folytak, és a lakosok itt mutatták be áldozataikat isteneiknek. `Ez volt Kuelap szíve` - mondta Julio Rodriguez régész. Az erőd északi részén több ezer kőlövedék került elő, amelyeket nagy valószínűséggel a betolakodók ellen használtak.
A chachapoya indiánok szerették a holtakat a közelükben tudni, ezért temették őket a falak közé, a házak padlója alá, vagy díszes szarkofágokba. Jártasak voltak a mumifikálásban is: egy évtizeddel ezelőtt több mint 200 kitűnő állapotban megmaradt múmiát találtak a "Kondorkeselyűk lagúnája" nevű szent tó fölötti sziklákban. Az egyik, a ma a Leymebamba melletti múzeumban kiállított múmia egy inka tisztségviselő lehetett, akinek fogai bőséges táplálkozásról tanúskodnak. Egy fiatal lány koponyáján található sebek emberáldozatra utalnak.
Megtalálták egy puma múmiáját is, ami azt mutatja, hogy a macskaféléket tisztelet övezte. A temetkezési helyen a halottakat fedő textíliákon kívül több khiput, vagyis inka csomóírást is találtak, amelyeket az inkák használtak az adók és különféle adatok nyilvántartására. A chachapoya indiánok igyekeztek alkalmazkodni inka uraikhoz, bár valószínűleg nem kedvelték őket.
A kultúra 16. század eleji, látszólag hirtelen pusztulása és eltűnése azonban még ma is zavarba hozza a szakembereket. Nyelvük csak néhány helynévben - pl. Kuelpa - maradt fenn, bár ennek inka változatát, a Quechua nevet széles körben használják Peruban és Bolíviában. "A chachapoya népet rövid idő alatt hatalmas demográfiai katasztrófa érte" - mondta Alfredo Narvaez régész, hiszen szerinte a spanyolok megérkezése után, a 16. század közepére csupán 10 ezren maradtak a több százezres populációból.
A kutatók szerint a chachapoya indiánok szövetkeztek a spanyolokkal az inkák ellen. Az együttműködésből származó esetleges előnyöket azonban nem élvezhették: az európai betegségek, amelyek ellen az Újvilág népeinek nem volt védettsége, megtizedelte az Andok őslakosait.
A régészek a Plaza Mayor mellett szétszórtan heverő csontvázakat és használati tárgyakat találtak, ami igen különbözik attól a gondosságtól, ahogyan a chachapoya nép a halottaival bánt. "Nagy kérdés, hogy a holtak miért vannak itt, és miért nem temették el őket a megszokott módon" - mondja Edwin Blas, régész. A kutatók csak találgatni tudnak: néhányan úgy vélik, hogy e helyen drámai csata zajlott, mások szerint az emberek itt roskadtak össze a betegségtől. A területen tűz nyomait is megtalálták. Narvaez szerint a központi épületet a település elhagyása után szándékosan fel akarták gyújtani, ami egyfajta rituális megtisztulást jelentett, és látványosan komor lezárása lett volna egy korszaknak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Nagy-Britannia
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt
- Vígjátékba illő módon lopták el a Végzet kövét
- Az űr meghódítására hívta fel az emberiség figyelmét Stephen Hawking
- Átfagyva és ruha nélkül értek földet a La Manche csatorna első átrepülői
- Már ifjúkorában mesterséges nyelveket alkotott A Gyűrűk Ura alkotója, J. R. R. Tolkien
- 10 tény a whiskyről
- Tengeribetegsége sem akadályozta vakmerő akcióiban Nelson admirálist
- Az Egyesült Királyság legnehezebb időszakában uralkodott VI. György
- Végigharcolta a 20. század nagy háborúit Adrian Carton de Wiart
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap