2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Vígjátékba illő módon lopták el a Végzet kövét

2025. január 8. 20:19 Múlt-kor

Az angol-skót határt, több száz év után először zárták le az ünnepek idején, miközben a négy skót egyetemistát égen-földön keresték. Ian Hamilton, Kay Matheson, Alan Stuart és Gavin Vernon mind a húszas éveik elején jártak, amikor véghez vitték a "legendás" tettet.

VI. Jakab skót-, I. Jakab angol király
VI. Jakab skót-, I. Jakab angol király

1950. karácsonyán a Glasgow egyetem négy hallgatója a Westminster apátságból ellopta a skót ereklyét, a Scone-i követ, vagy másképpen a Végzet kövét, hogy visszavigyék skót földre, és ezzel kinyilvánítsák a skót függetlenség igényét.

Örökös szabadságharc

A Scone-i követ a skót uralkodók koronázásakor használták, majd évszázadok elteltével Skócia függetlenségének és szabadságának lett a jelképe. Mikor I. Eduárd angol király megtámadta Skóciát, és megszerezte a Végzet kövét, magával vitte azt királyságába, ahol a trónja alá helyezte – kifejezve igényét Skócia uralására. Ugyan később Robert Bruce győzelmeivel stabilizálta a Skót királyságot, az angol fenyegetés nem szűnt meg.

Skócia és Anglia 1603-ban egyesült I. egyszersmind VI. Jakab uralkodása alatt. VI. Jakabként ült a skót trónon, és I. Jakabként koronázták Anglia királyává. Ugyan a király a skót Stuart-házból származott, I. Erzsébet angol királynőt is ő követte az angol trónon. A skótok remélték, hogy a perszonálunióval pontot tehetnek az évszázados harcok végére. Azonban az idő múlásával a skót függetlenség helyzete nem javult, sőt romlott az Egyesült Királyság megalakulásával 1707-ben. Az Egyesült Királyság az Angol Királyságból, melynek ekkor már része volt Wales, és a Skót Királyságból alakult, közös parlamenttel, de különálló jogrendszerrel és egyházzal.

A skót függetlenedésre tett legnagyobb kísérlet a Stuart Károly Eduárd vezette jakobita felkelés volt az 1740-es években, azonban csúfos vereséget szenvedtek.

Karácsonyi lopás

1950 decemberében Ian Hamilton, Kay Matheson, Alan Stuart és Gavin Vernon útnak indultak, hogy ellopják a Scone-i követ. Miután megérkeztek Londonba, első dolguk az volt, hogy felmérjék a Westminster apátságot kívülről-belülről, illetve információt szerezzenek az őrök beosztásáról.

Első tervük az volt, hogy Hamilton besurran este az apátságba, elbújik, majd miután bezárták a templomot, belülről kinyitja az ajtót a többieknek. Azonban az éjjeli őr elcsípte Hamiltont, úgyhogy nem csak a terv dőlt dugába, de még a besurranó megbüntetése is kilátásba került. Végül Hamiltont retorzió nélkül szabadon engedte az éjjeliőr, mivel elhite a magyarázatot. A kérdésre, hogy mit keresett az apátságban éjjel, Hamilton azt válaszolta, hogy belefeledkezett az elmélyült imába. Ez annyira meggyőző volt, hogy nem vonták felelősségre.

Másnap Kay Matheson a menekülésre használt autó vezetőülésben maradt, míg a másik három férfi betört a Westminster apátságba. Miután megtalálták a követ, Hamilton kabátjára fektetve kezdték el kicipelni. Legnagyobb meglepetésükre a Scone-i kő kettétört. Ez akár égi jel is lehetett volna, de volt rá reális magyarázat, valószínűleg a kő még 1914-ben az egyik nőjogi demonstráció során történt robbantás, vagy a II. világháború bombázásait következtében sérülhetett meg. Ian Hamilton erre felkapta a kő kisebb részét, majd kiszaladt vele az autóhoz.

Matheson és Hamilton miközben a kisebb darabot az autóba tették, rendőrt láttak közeledni. A két fiatal ezt is kimagyarázta, és eltávolodtak a várakozás helyétől, hogy a rendőr tovább menjen. A rendőrnek fogalma sem volt, hogy a Scone-i kő egy része volt elrejtve az autóban.

Eközben Alan Stuart és Gavin Vernon azt hitték, hogy Hamilton otthagyta őket a bajban. Mivel a kő 150 kilós volt, kicsi esélyük lett volna ketten kicipelni. De szerencséjükre Hamilton rövidesen visszament, éppen indultak volna kifelé, mikor kiderült, hogy Hamilton elvesztette a kocsikulcsot. Ekkor nekiálltak megkeresni, mikor végre meglett, újra felemelték a követ és együtt elhozták a kő nagyobbik részét. Ezt a részét elásták, míg a másik felét Kay Matheson egyik barátjának garázsában hagyták.

Félve attól, hogy a fagyok további kárt tehetnek a Scone-i kőben, Ian Hamilton Alan Stuarttal együtt szilveszter éjjelén kiásták azt. Sikeresen átcsempészték a határon, majd átadták politikai csoportjuknak. Ezután a követ egy gyárban rejtegették.

Néhány hónappal az eset után, úgy döntöttek, hogy elérték, amit akartak, a skót függetlenség kérdése újból közbeszéd témájává vált. A csoport visszavitte a követ Arbroath templomának romjaihoz, ahol a skót függetlenséget 1320-ban kikiáltották. A Végzet köve rövidesen visszatért Londonba, majd 1996-ban, hétszász évvel azután, hogy I. Eduárd elvette, a királyi család visszaadta Skóciának. Ma az edinburghi várban található meg, és csak az uralkodók koronázásakor adják át Angliának.

 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
I. Eduárd a skót függetlenség első veszélyeztetőjeA Scone-i kő az angol trón alatt

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!