Fosztogatók a perui romvárosban
2005. szeptember 8. 10:59
Egy amerikai felfedező szerint az apja által megtalált, inkák előtti ősi metropolisz romjait korábbi expedícióik óta sírrablók fosztották ki és rombolták le.
Az elveszett romváros fosztogatói
. Sean Savoy ezért egy újabb, 23 napos expedíciót indított a helyszínre, melynek során tovább vizsgálták a titokzatos köveket. A Gran Saposoa romjait vizsgáló expedícióban több mint 50-en vettek részt: a kormányzat régészei, építészek, az Andok művészetének szakértője, egy kőfaragási szakértő, felfegyverzett rendőrök és 30 öszvéres teherhordó.
A '60-as években több mint 40 romvárost felfedező 78 éves kalandor, Gene Savoy fia azt nyilatkozta az Associated Pressnek, hogy a város jóval nagyobb, mint amekkorára az apja becsülte. A metropolisz alapterülete ugyanis a korábban becsült 100 helyett minimum 210 négyzetkilométer lehet. A várost apja 1999-ben fedezte fel, és nevezte el Gran Saposoának, és következtetései szerint ez a korban a Chachapoyas királyság központja volt. A mostani expedíción megtalálták a hatodik erőd épületét is, mely így az előző öt megerősített épülethez kapcsolódva ad ki egységes védőláncot a többi kör alakú épület körül.
A mostani expedíció a sorban az ötödik a helyszínen, ám a felfedezőket most nem a háborítatlan város, hanem az esztelen rombolás nyomai fogadták: az egyik legfontosabb és kiváló állapotban lévő szobor fejét ugyanis letörve találták a város egyik falánál, ám nem ez volt a legkellemetlenebb felfedezés. "Végigkutattuk a számunkra eddig teljesen ismeretlen települést, ám mások számára úgy tűnik már ismerős lehetett, ugyanis találtunk 50 sziklafalba vágott sírt, amit a közelmúltban raboltak ki és romboltak le." Sean Savoy az eset kapcsán sürgette a perui kormányzatot, hogy tegyenek lépéseket a város megvédése érdekében, melyben becslései szerint 20000-en lakhattak a több száz kör alakú épültben a 7. században. "Itt az ideje, hogy a kormányzat idefigyeljen. Valamit tenni kell, mert ezeket a helyeket pusztulás veszélye fenyegeti" - mondta.
Az expedíció részt vett egy ír építész is, akit lenyűgöztek a romok, ám elmondása szerint azt is megérti, hogy milyen nehéz lehet ezeket egy Peruhoz hasonló szegény országnak gondozni. Szerinte a legnagyobb gond a finanszírozás hiánya lehet.
A Savoy család tevékenysége elég szerteágazó: az idősebbik felfedező most írja negyedik könyvét elmúlt 15 év nagy expedícióiról. Kutatásai során a Chachapoyas királyság legendás hét városát kereste, melyek közül hatot már meg is talált, úgyhogy most fiával a hetedik város megtalálására szervezik nagy családi kalandjukat.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap