Sporttudósok vizsgálják VIII. Henrik íjászait
2012. március 22. 14:23
VIII. Henrik angol király hadihajójáról, a Mary Rose-ról származó csontvázakat vizsgálnak tudósok, hogy többet tudjanak meg az 1500-as években élt harcosok életstílusáról és egészségügyi állapotáról.
Korábban
A Swansea Egyetem sporttudósai ezzel azt remélik, hogy még többet megtudhatnak a 16. századi angol íjászok testfelépítéséről. A kutatók jelenleg azt vizsgálják, vajon milyen károkat okozhatott testükben a nehéz angol íj használata. A dokumentumok szerint több íjász is volt a fedélzeten, amikor a Mary Rose 1545-ben egy francia támadás következtében elsüllyedt. A hajó, amely ma a Portsmouthi Múzeumban található, 92 többé-kevésbé teljes csontvázat őrzött meg a legénység tagjai közül.
Nick Owen, az egyetem sport és testmozgás témakörrel foglalkozó kutatója szerint „mindez egyedülálló lehetőséget biztosít számunkra, hogy tanulmányozzuk az ilyen tevékenységekkel kapcsolatos változásokat, torzulásokat az emberi csontvázakban.” A walesi és dél-nyugat angliai íjászok speciális technikát sajátítottak el a rendkívül erős, hosszú íjak kezelésére. „Néhány íj felajzására és használatára egy életre szóló képzés, hatalmas erő és technika volt szükséges, hiszen az íjásznak közel 90 kilogramm felemelésével megfelelő erőt kellett kifejtenie egy nyílvessző kilövésénél” – mondta, majd hozzátette: „a Tudor-kor elit sportolóinak tűzereje akár percenként 12-13 nyílvessző is lehetett.”
A kutatók által megvizsgált csontvázak legtöbbjének az egyik alkarja és könyöke átlagban 48 százalékkal nagyobb, mint a másik, ami a hihetetlen erőfeszítéseknek köszönhető. Alexandra Hildred, a Mary Rose-t vizsgáló csapat kurátora elmondta, a Tudor korban követelmény volt, hogy a férfiak fiatal koruktól kezdve rendszeresen gyakorolják az íjászat mesterségét. „Sok csontvázban kimutatható az ismétlődő megerőltetések nyomai a vállakban, illetve a gerinc alsó részén. Minden valószínűség szerint a nehéz, hosszú íjak rendszeres kezelése okozhatta az elváltozásokat” – mondta.
A biomechanikai elemzések segítségével háromdimenziós virtuális képet alkotnak a csontokról, amivel a maradványok károsodását mérik. A munka végleges eredménye nyárra várható, amely fontos részét fogja képezni az ősszel megnyíló múzeum kiállítási anyagának.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2022
- A szeretet mártírjai – megjelent a Múlt-kor téli száma
- Maksymilian Kolbe atya önfeláldozása
- Az embermentő Jane Haining
- Sisi unokahúgának botrányos emlékiratai
- Diego Velázquez: Krisztus Márta és Mária házában
- Karikás Mihály és a Kis Pipa
- A fordulatra képtelen fenegyerek: Grósz Károly
- A Szentföld egy magyar tiszt szemével
- Clara Schumann – A nő, akinek először sikerült
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap