Elnyelheti a föld Aphrodité templomát
2011. november 23. 09:05
Láthatatlanná válhat az elkövetkező generációk számára i.e. 6. században emelt Aphrodité-templom, ha a görögországi Szalonikinél folyó városfejlesztési munkák a megszokott mederben folynak tovább.
Korábban
A templom kétszáz évvel idősebb a Parthenonnál, s eredetileg Aphroditénak (Vénusz) épült az i.e. 6. században. Szerencsére több elemét sikerült megmenteni, ezek ma a város régészeti múzeumában tekinthetők meg. A templom alapjai azonban már elvesztek, néhány oszlop pedig olyan magas, hogy azt egyetlen kiállítótér sem képes befogadni – így nem maradt más megoldás, mint az eredeti helyszínen történő megőrzés. Csakhogy az örökségvédők számításait a városfejlesztők keresztbe húzhatják.
A templomot 1936-ban tárták fel, miután a náci invázió és a nyomában járó pusztulás illetve a későbbi városfejlesztési tervek gyakorlatilag letörölték a térképről. Az ásatások 2000-ben folytatódtak, amely során megtalálták a templom szobrait s néhány további épületrészt.
A templom nem csak a görögök számára fontos, az egyben a világ kulturális öröksége is. Nincs mindenki azonban ezen a véleményen: ugyanis ha a görög Központi Régészeti Tanács nem tudja kisajátítani a területet, a templom örökre elvész. „A templom építészeti és művészeti értéke hatalmas. Meg kell őrizni a görög kultúra részeként, ahogyan azt a kormány is felismerte. A kulturális büszkeséget és történelmet a helyén kell kezelni. Ráadásul csak a leletek harmadát sikerült eddig felszínre hozni” – jelentették ki a Vénusz-projekt munkatársai.
A várost i.e. 315-ben alapította Kasszandrosz makedón uralkodó, aki feleségéről – Nagy Sándor húgáról –, Thesszalonikéről nevezte el. I.e. 168-ban a Római Birodalom része lett, a Keletrómai Birodalom alatt pedig a második legfontosabb várossá emelkedett Bizánc után. Később szlávok, majd arabok hajtották uralmuk alá. Thesszaloniké 1204-ben ismét Bizánc része lett, amikor a keresztesek elfoglalták a várost. 1430-ban II. Murád szultán hódította meg, ezzel a város az Oszmán Birodalomba tagozódott be. Szalonikit a Harmadik Birodalom 1941. április 9-én foglalta el, és egészen 1944. október 30-ig megszállás alatt tartotta.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor történelmi magazin
- Forró magyar őszök – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Holokauszt 1944-ben: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Páratlan párok: megjelent a Múlt-kor téli száma
- Horthy Miklós ingadozó trónkérdései
- Rákosi 1956 utáni ismeretlen levelei
- A Hunyadi-dinasztia tündöklése és bukása
- Kulisszatitkok az Egri csillagok forgatásáról
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap