Életre kelnek Győr évszázados legendái
2010. október 20. 11:29
Az 1500-as évektől egészen Napóleon híres kismegyeri csatájáig, egy 10 részes ismeretterjesztő sorozatban elevenednek meg Győr történetének jelentős pillanatai. A Xántus János Múzeumban vetítendő modern múzeumpedagógiai anyag a történészek és egy ifjú, győri filmes testvérpár közös alkotása.
Korábban
A sorozat célja a város történetének idősíkokban való bemutatása a múzeum tárgyainak, térképeinek felhasználásával. Az eredeti dokumentumok mellett azonban a film teret adott a legendák, szájhagyományok feldolgozására is, amelyet a sorozatban színészek keltenek életre. A narrátor szerepében felbukkanó históriások Győr történetének egy-egy jellegzetes pillanatába csöppenve rekonstruálják a múltbeli eseményeket. Így a múzeumba látogató iskolások a kiállítások tárgyain túl, filmen ismerhetik majd meg például a török kori ostromok sorsfordulóit, vagy éppen egy győri céh mindennapjait, de a további részekben a Jókai Mór regényéből híressé vált lőcsei fehér asszony tragikus élete és a hódító Napóleon győzelme is megelevenedik.
A múzeumpedagógiai anyag célja, hogy a kiállítás tárgyait bemutatva, a históriások játékával színesített történetek tematikusan dolgozzák fel a megyeszékhely történetét, úgy hogy azt a múzeumi foglalkozásokon az iskolások feldolgozhassák, az adott történetet megértsék és interaktív formában kezelni is tudják. Az alkotók a különböző látványelemekre is hangsúlyt fektettek, így 3D-s animációban kerül bemutatásra Győr török kori végvára, a híres 18. századi barokk Széchenyi tér, és az 1809-es kismegyeri csata is. A 3D-s animációk mellett pedig térhatású szobabelsőkben egy-egy festmény vagy metszet főszereplője is életre kel, a fantázia segítségével egy vár szobájában például láthatjuk a törökverő gróf Pálffy Miklós alakját, vagy éppen Napóleon győri vendégeskedésének egy pillanatát, továbbá megismerhetjük a győri polgárok barokk kori világát is.
A sorozat célközönsége múzeumi tanóra keretében szervezett felsős és középiskolai tanulók lesznek. Az alapkoncepció szerint a múzeumpedagógiai filmsorozat Győr több ezer éves múltjából a győri vár török elleni várépítési korszakától egészen a vár megsemmisüléséig kívánja bemutatni (1537-1809) a város évszázadainak történetét. A múzeumi órák lehetőséget teremtenek a gyermekek számára az élmény alapú, tapasztalás általi megismerésre. A tankönyvek és az iskolai órák által közvetített ismeretek mellett helytörténeti kötődésekkel is találkoznak a gyermekek az aktuális óra témájához illesztve, míg a filmélmény elősegíti a tanultak fokozottabb rögzítését. A vetítéseket feladatlapos feldolgozás, a múzeum adott kiállítási anyagának megtekintése, egyéni feltérképezése követi.
A múzeum munkatársai kiemelkedő hangsúlyt fektettek a tapintható műtárgymásolatok használatára és raktári műtárgyak bemutatására is. Az iskolákban történő vetítések alkalmával a „bőrönd-múzeum” teremt lehetőséget, kisebb műtárgyak bemutatására.
VÁROS ÉS LAKÓI - GYŐR, AZ ERŐDVÁROS TÖRTÉNETE A 16-19. SZÁZADBAN
TÁMOP 3.2.8/B-08-2009-0020 PÁLYÁZAT
Múzeumpedagógiai programok
A foglalkozások helyszíne: a Győr–Moson–Sopron Megyei Múzeumok Igazgatósága Xántus János Múzeum Győr, Széchenyi tér 5. 9022.
A pedagógus igénye szerint a foglalkozások az iskolai médiateremben is megtartható.
A foglalkozások a Szent Anna Idősek Otthonában is megtarthatóak.
Az órák időtartama: 45 perc.
Az órasorozat 6 alkalmat foglal magában, míg a múzeumi szakkör 10 alkalommal vehető igénybe.
A foglalkozásokat 5-6 osztályos és középiskola 9-10. osztályoknak ajánlják. A tananyaghoz illeszkedő órák mellett, Győr történetével való megismerkedés a honismereti szakkörök anyagát is gazdagíthatja.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
zsidóság
- Túlzsúfolt lakások, éhezés és vég nélküli razziák – a budapesti gettó borzalmai
- Mások életéért adta sajátját Salkaházi Sára
- A buják betegségének tartották és üldözték a leprásokat a középkorban
- Hány aranyvonatot indítottak a németek 1945-ben Magyarországról?
- „Zenedobozokkal” vette fel a küzdelmet Hitler ellen a Rote Kapelle
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Ágyúkkal támogatta Ganz Ábrahám a magyar szabadságharcot
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap