Látogatóroham Nofertitiért
2009. október 19. 16:16 MTI
Közel húszezer látogató csodálta meg Nofertiti (Nefertiti), az ókori egyiptomi királyné világhírű mellszobrát a berlini Neues Museum megnyitásának hétvégéjén.
Korábban
Az újjáépített és hetven év után újra megnyitott épület előtt szombaton és vasárnap több száz méteres sor alakult ki. A belépés ezen az első hétvégén ingyenes volt, egyszerre azonban csak 1200 látogató tartózkodhatott az épületben, ami több órára növelte a várakozási időt. Mától az érdeklődők elkerülhetik a sorban állást, ha elővételben váltanak jegyet interneten vagy telefonon.
A Neues Museum északi kupolatermében található 3500 éves, mészkőből készült büsztöt feltehetőleg egy Thotmesz nevű szobrász készítette, ez az ókori egyiptomi művészet egyik legismertebb alkotása. A huszadik század elején Ahet-Atonban, a mai Amarna város mellett végzett ásatások során került elő. A leletek 1913-as elosztásakor került a mellszobor Németországba, mivel az ásatást James Simon berlini kereskedő finanszírozta. Simon akkor a Berlini Egyiptomi Múzeumnak adta kölcsönbe huzamosabb időre a szobrot.
Nofertiti (Nefertiti) - jelentése: a szépség megérkezett - ókori egyiptomi királyné volt a XVIII. dinasztia idején, Ehnaton (eredeti nevén IV. Amenhotep) fáraó felesége és hat lányának anyja. Számos rejtély övezi, sem származásáról, sem haláláról nem tudni pontosat; temetkezési helye nem ismert, múmiáját nem sikerült azonosítani.
A kiállításra látogatók azonban nem csak Nofertiti (Nefertiti) híres mellszobrát tekinthetik meg, hanem a múltból származó számos értékes kincset is, többek között a franciaországi Le Moustierben talált Neander-völgyi koponyát vagy Heinrich Schliemann trójai régiségeinek gyűjteményét. A tárlat átfogó képet ad az őskori és korai kultúrák fejlődéséről a Közel-Kelettől a Csendes-óceánig, Észak-Afrikától Skandináviáig, az őskőkorszaktól a középkorig.
Az 1843 és 1855 között épült berlini múzeum a második világháború idején súlyosan megsérült, ekkor antik, főként ókori egyiptomi gyűjteményéről volt híres. Az épület az NDK idejében üresen állt, majd a városi hatóságok a felújítás mellett döntöttek, és 1997-ben megbízták David Chipperfield brit építészt a munkálatok irányításával. A tizenegy évig tartó munka márciusban fejeződött be. A pénteki ünnepségen Angela Merkel Németország kancellárja nyitotta meg a múzeumot.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
holokauszt
- Túlzsúfolt lakások, éhezés és vég nélküli razziák – a budapesti gettó borzalmai
- Mások életéért adta sajátját Salkaházi Sára
- „Zenedobozokkal” vette fel a küzdelmet Hitler ellen a Rote Kapelle
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Kémből vált befolyásos üzletemberré az embermentő Oskar Schindler
- Mit lehetett tudni a holokausztról 1944-ben Magyarországon?
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap