Gibraltári akcióra készült az argentin kommandó
2007. április 10. 11:45
Az argentinek a 25 évvel ezelőtti falklandi háborúban a britekkel folytatott tárgyalások előtt hadihajókat robbantottak volna fel Gibraltárnál.
Korábban
A filmrendező kiderítette, hogy az akciót Maximo Nicoletti, a Los Montoneros nevet viselő egykori argentin gerillacsoport tagja tervelte ki. Nicoletti - akinek apja az olasz haditengerészet búváraként tevékenykedett a második világháborúban - 1975-ben vízalatti aknával süllyesztette el a Santisima Trinidad nevű argentin rombolót, és ezért az 1976-os katonai puccs után letartóztatták. Ő azonban a kínzások helyett inkább az együttműködést választotta a hatóságokkal.
Hamarosan elérkezett számára is az alkalmas feladat: miután az argentin hadsereg 1982-ben lerohanta a Falkland-szigeteket, Nicoletti azt a feladatot kapta, hogy az angol beavatkozást megelőzendő a brit csapásmérés kiindulópontjánál, Gibraltárnál pusztítson el egy brit hadihajót.
A Hector Rosales, egykori tengerész által vezetett titkos kommandó hamis útlevelek birtokában 1982. április 11-én utazott Spanyolországba, ahol Anaya admirális szerint azt az instrukciót kapták, hogy a spanyol érdekeltségeket nem bánthatják, és csak brit hadihajókat süllyeszthetnek el. A robbanóanyagokat Argentína madridi nagykövetségén kapták meg.
A filmből kiderül, hogy ezután a várakozás következett: amikor potenciális célpontot láttak, Hector Buenos Airesbe telefonált, hogy felhatalmazást kérjen az akcióra. Május 2-án egy rakétahordozó fregatt és egy katonai szállítóhajó érkezett a kikötőbe, ám akkor már a tárgyalások miatt nem kaptak engedélyt. Ezen az éjszakán azonban a Conqueror brit tengeralattjáró elsüllyesztette a Belgrano argentin cirkálót, amelynek következtében 323 argentin tengerész halt meg, és ez cselekvésre késztette a Gibraltárban várakozókat.
Május 30-án egy brit naszád érkezett Gibraltárba, és a csoport az akció mellett döntött. A tervet azonban a spanyol rendőrség húzta keresztül: ők ugyanis hetek óta keresték az országban garázdálkodó argentin bankrablókat. Mivel a kommandósok hamis útlevelekkel érkeztek és igen gyanús tevékenységet folytattak, a rendőrség egy rövid megfigyelés után őket tartóztatta le.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2012
- Öveges professzor, mindenki fizikatanára
- Tabutörő stációk: Szexuális forradalom – szexuális ellenforradalom
- A japán-amerikaiak internálása a második világháborúban
- Vietnam öröksége - Irak árnyéka
- Szex, szerelem, testiség a szocializmusban
- Balatonederics: A fekete kastély kísérteties históriája
- Variációk Fidel Castro likvidálására
- Kossuth „búcsúja” prózában és versben
- Megmentésre váró hungarikumok
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap