Búvárrobot kutat az özönvíz nyomai után
2004. október 21. 12:36
A Titanicot felkutató Robert Ballard a török tengerparton 5 millió dolláros víz alatti régészeti expedíciója a bibliai özönvíz nyomát keresi.
A bibliai történet szerint a hatalmas árvíz 40 napon és éjszakán át tartott. A kutatók egyetértenek abban, hogy a tengerszint emelkedésével a Mediterrán tenger átbukott a földnyelven és elöntötte az édesvízi tavat. Az árvíz a vízszintet körülbelül 115 méterrel emelte meg, és vízzel árasztott el kb. 150000 négyzetkilométernyi földet. A legtöbb szakértő szerint az áradás 9000 éve kezdődött és a Fekete-tengert fokozatosan töltötte fel a tenger. A Columbia Egyetem két tengeri geológusa, Walter Pitman és William Eyan 1997-es publikációja szerint az árvíz 7150 éve hirtelen jött, s az elárasztott területen élők Európa felé vették útjukat.
A mostani 5 millió dolláros fekete-tengeri expedíciót a 62 éves Robert Ballard vezeti, aki korábban az Atlanti-óceán fenekén megtalálta a Titanicot. 2003 nyarán a török tengerparton Szinopénél körülbelül 100 méterrel a víz alatt található romok a vízbe aláhulló fadarabokkal keveredtek össze, így nem lehet elkülöníteni az eredetileg ide tartozó épületelemeket, sem pontosan datálni az épületet vagy az árvizet. Ráadásul azt sem igazán tudják bizonyítani, hogy ez emberi település nyoma lenne.
A Hercules egyik fotója |
|
A kutatók megvizsgálták egy 1500 éves kereskedőhajó maradványait, mely a bizánci korszak legjobb állapotban fennmaradt víz alatti hajóroncsa. A "D hajóroncs" melyet a Fekete-tenger egyedi, oxigénszegény vize szinte érintetlen állapotban konzervált, árboca tetején most is őrzi az ott súrlódó kötél nyomát.
Chery Ward, a Floridai Állami Egyetem tengeri régésze, a "D hajóroncs" és másik három közeli hajó tanulmányozását vezető kutató szerint a hajó pallóit borító anyag valószínűleg a rakományból származó méz. A Hercules hat karcsú, szállításra használt amphorát hozott felszínre, melyeket a méz rakomány maradványait keresve alaposan megvizsgálnak. Ward szerint a hajó egy családi tulajdonban lévő fűszerkereskedésnek szállító flotta része lehetett. A hajók az 5-6. században lezajlott kereskedelmi robbanás nyomán megélénkülő forgalom lebonyolításában vettek részt. Miután Róma egyre több adót akart behajtani a keleti területekről, a lokális termelés és kereskedelem számottevően megélenkült mind a Mediterráneumban mind pedig a Krímben.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2022
- A szeretet mártírjai – megjelent a Múlt-kor téli száma
- Maksymilian Kolbe atya önfeláldozása
- Az embermentő Jane Haining
- Sisi unokahúgának botrányos emlékiratai
- Diego Velázquez: Krisztus Márta és Mária házában
- Karikás Mihály és a Kis Pipa
- A fordulatra képtelen fenegyerek: Grósz Károly
- A Szentföld egy magyar tiszt szemével
- Clara Schumann – A nő, akinek először sikerült
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap