Lélegzetelállító fotók a századfordulós London legszegényebb negyedének gyermekeiről
2018. május 3. 11:25 Múlt-kor
Horace Warner angol fotográfus 1900 körül készítette el a londoni Spitalfields (a brit főváros legszegényebb negyede) gyermekeiről készült portrésorozatát. Munkája azért unikális, mert bár a korszakban már egyre több hasonló célból készült sorozat jött a világra, a londoni szegénynegyedekről csupán elvétve akad. A bensőséges pillanatokat ábrázoló, Vintage Everyday által közzétett képek közelebb hozzák számunkra a századforduló mélyszegénységben élők mindennapjait.
Korábban
Horace Warner a 19. század legvégén érkezett Spitalfieldsbe, mint a Bedford Intézet vasárnapi iskolájának felügyelője. Kelet-Londonban ekkor kilenc kvéker misszió működött, az egyik leghíresebb a Bedfordban. 1913-ban az intézet két fontot fizetett Warner húsz fotójáért, amelyeket a gyermekekről készített, hogy adománygyűjtésre használhassák őket. Az értékes képek a fotós halála után feleségéhez, Florence-hez, majd legidősebb lányukhoz, Gwenhez, végül unokájukhoz, Ian Warner McGilvrayhoz került. Több mint egy évszázadon keresztül a család szűk tagjain kívül senki sem láthatta, ám nemrég a nyilvánosság elé került.
Habár a fényképek szereplői London legszegényebbjei közül kerültek ki, Warner portréi éles ellentétben álltak a korszak egyéb szociális, segítésre buzdító tevékenység keretében készült képeivel, amelyek a gyermekeket szinte egytől egyig a gazdasági körülmények áldozataiként kívánták bemutatni. Ezzel szemben Warner úgy készítette el különleges hangulatú fotóit, hogy közben megadta és meghagyta a gyermekek méltóságát.
„Egy este már későre járt, amikor a spitalfields-i piac még telis-tele volt gyermekekkel. Többen rothadt narancsot vadásztak az ereszekből, mások egyéb rothadt gyümölcsből igyekezték kinyerni a még ehető részeket. A gyermekek minden olyanra vadásztak a piac szemetében, amelyet esetleg otthon fel lehetett használni” – írta egyszer Warner.
Természetesen nem Horace Warner volt az egyetlen, akit foglalkoztattak London nélkülözői. Jack London amerikai író 1902-ben magát hajótörött tengerésznek álcázva rótta az East End utcáit, hogy fényképezőgépével megörökítse a londoni szegények mindennapjait. Tapasztalatait 1903-ban A mélység című, fényképeivel illusztrált munkájában gyűjtötte össze.
„Mérföldeket mentünk puszta kőfal és omladékok között, és amerre néztünk a szomszéd utcákban, mindenütt ugyanazok a kövek, ugyanazon nyomorúság képe meredt ránk. Itt-ott egy-két részeg férfi vagy nő tántorgott el, a levegő verekedéstől, káromkodástól volt terhes. A piacon reszkető öreg emberek, asszonyok keresgéltek a sárba szórt szemétben rothadt krumplit, babot meg zöldséget, míg a gyerekek, mint a legyek, úgy gyűltek rá egy csomó rothadó gyümölcsre, vállig turkáltak a folyékony, romlott halomban, és ott nyomban lenyelték a morzsát, amit kihalásztak, a félig poshadt darabokat” – írta az amerikai író.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap
- Megfigyelték és jelentettek róla, de visszatérhetett a színpadra a forradalmár tehetség, Sinkovits Imre tegnap