Dagad a botrány a londoni Hasfelmetsző Jack Múzeum körül
2015. október 5. 14:33
A Hasfelmetsző Jacknek emléket állító londoni múzeum egy erőszakos sorozatgyilkost ünnepel. Az intézmény létrehozása egy újabb példája annak, hogyan igyekszik a társadalom a szőnyeg alá söpörni a nők elleni erőszak hétköznapokban jelenlévő valóságát – vélik sokan az Egyesült Királyságban. A szigetországban rég okozott ekkora felháborodást egy múzeum elindítása.
Korábban
Júliusban kelet-londoniak ezrei várták a beharangozó alapján a londoni nők tiszteletére megépített múzeum megnyitását, ehelyett azonban egy Nagy-Britannia leghíresebb sorozatgyilkosának életéről szóló intézményt kaptak. A múzeum PR-vezetője, Joshua Walker nemrég Twitter-bejegyzésében tagadta, hogy a Hasfelmetsző által elkövetett gyilkosságoknak bármi köze lenne a szexuális erőszakhoz. Ahelyett tehát, hogy a múzeum jó hírnevét próbálta volna megvédeni azoktól a vádaktól, melyek szerint az intézmény a sorozatgyilkos bűntetteit ünnepli, a PR-szakember magát a több nő életét kioltó férfit védte meg – véli a Guardianben írott cikkében Sian Norris írónő, nőjogi aktivista.
Amikor az írónő felhívta rá Walker figyelmét, hogy azon állítása, mely szerint a gyilkosságok nem hozhatók kapcsolatba a nemi erőszakkal, egyszerűen helytelen, a PR-vezető szenzációhajhászással vádolta meg Norrist, és kijelentette, hogy nem ismerjük a Hasfelmetsző pontos indítékait. Tény, hogy még mindig számos dolgot nem tudunk az East End-i sorozatgyilkossal kapcsolatban: a neve mellett valóban azt sem világos, hogy mi vezette a gyilkost a kegyetlen bűntettek elkövetésére. Azt azonban tudjuk, hogy a Hasfelmetsző áldozatai prostituáltak voltak, akiknek kiszedte a méhét, miután felvágta a torkukat. Vagyis egy indítékot mindenképpen ismerünk: a nőkkel szembeni gyűlöletét. Nem kétséges, Jack egy nőgyűlölő gyilkos volt, a szexuális erőszak ténye tehát nem vitatható – olvasható a neves brit lap internetes kiadásában Norris érvelése.
A múzeum puszta léte feltehetően nem okozott volna ekkora felháborodást, ha az ilyesfajta bűncselekmények csak a távoli múlthoz lennének köthetők, az igazság ezzel szemben azonban az, hogy a nőkkel szembeni erőszak nem egy történelmi érdekesség, hanem az Egyesült Királyságban, valamint a világ számos pontján manapság is jelenlévő probléma – fejtette ki az írónő. Az Egyesült Királyságban idén január és augusztus között becslések szerint 85 nő lett férfiak által elkövetett gyilkosság áldozata. Ez azt jelenti, hogy átlag 2,8 napra esett egy olyan gyilkosság, amelyben nő volt az áldozat. Sokakat – hetente átlagosan két nőt – egykori vagy jelenlegi partnerük ölt meg.
Az írónő szerint a múzeum PR-felelőse nem az egyetlen, aki megpróbálja figyelmen kívül hagyni a nőkkel szembeni erőszak mögött húzódó nemi indítékot. Időről időre hallunk olyan érveléseket, amellyel az erőszaktevőről az áldozatra kívánják áthárítani a felelősséget. Az újságok címlapjai nemrégiben egy amerikai férfiről számoltak be, aki megölte „zsémbes” feleségét, vagyis burkoltan az asszony magatartását jelölték meg a gyilkosság okaként. Emellett sokszor hallani olyan, családjukat kiirtó férfiakról, akik annak tudják be tettüket, hogy a válás „összetörte a szívüket”. Ezzel azt kívánják sugallni, hogy ha a nő nem vált volna el tőlük, még mindig élne – véli a nőjogai aktivista. Azzal, hogy a múzeum PR-vezetője tagadta, hogy a gyilkosságoknak bármi köze lenne a szexuális erőszakhoz, Hasfelmetsző Jack pedig egy kultikus alakként tűnik fel a kiállításon, az intézmény vezetői figyelmen kívül hagyják azt a tényt, hogy a nőkkel szembeni erőszak továbbra is az emberiség egyik komoly problémája – fejtette ki az írónő.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor történelmi magazin
- Forró magyar őszök – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Holokauszt 1944-ben: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Páratlan párok: megjelent a Múlt-kor téli száma
- Horthy Miklós ingadozó trónkérdései
- Rákosi 1956 utáni ismeretlen levelei
- A Hunyadi-dinasztia tündöklése és bukása
- Kulisszatitkok az Egri csillagok forgatásáról
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap
- Megfigyelték és jelentettek róla, de visszatérhetett a színpadra a forradalmár tehetség, Sinkovits Imre tegnap