Civilek védik Egyiptom örökségét
2013. július 29. 18:17
Az egyiptológusok idegei egyre kevésbé bírják elviselni a folyamatos rendszerváltozásokat Egyiptomban. A több évezredes, hihetetlenül gazdag múlttal bíró ország egyedülálló emlékeivel teljesen védtelenné vált az első tüntetések után, a 2011-ben kitört egyiptomi forradalom idején. A helyzet azóta sem lett jobb. A fáraók népe azonban mindent megtesz, hogy megvédje emlékeit.
Korábban
„A zűrzavaros hatalomváltások során a kairói Egyiptomi Múzeumból történő műkincslopások szerencsére nem tartottak sokáig, ami azonban nem a hatóságoknak, a rendőrség vagy a minisztériumok közreműködésének köszönhető, hanem egyiptomi fiatalok, diákok tömegeinek, valamint a Régiségek Legfelsőbb Tanácsa fiatal ellenőreinek mondhat köszönetet a világ, ők védték meg a múzeumot, a karnaki templomot és az alexandriai könyvtárat is. A rablók éppen hogy a rendőri állományból kerültek ki, ám az egyiptomi nép megmentette örökségét” – mondta Viktor Solkin, az Egyiptológusok Nemzetközi Szövetségének egyik tagja.
Elmondása szerint a helyzet még stabilnak tűnt, amikor 2011 decemberében a Régészeti Minisztérium irányítása az elismert szakember, Mohamed Ibrahim kezébe került, ám Mohamed Murszi államfő új minisztert, a Muszlim Testvériség lelkes tagját, Ahmed Asát nevezte ki a tárca élére. Innentől kezdve a helyi lakosok könnyen megszerezhették a piramisok közelében lévő területeket, mondván, fogytán vannak a temetői helyek, s szükségük van ezekre a helyszínekre, ahol napokon belül illegális ásatások indultak. A dahsúri régészeti területet fiatal egyiptomiak kezdték el ellenőrizni, akik több bejelentést tettek a hadseregnél; a katonák végül bevonultak a régészeti zóna határai közé, hogy megakadályozzák az egyiptomi nép egyedülálló örökségének további fosztogatását.
A közelmúltban a helyi maffia képviselői buldózerekkel hatoltak be a régészeti övezetekbe, s III. Ramszesz templomának maradványait kezdték elhordani, mivel a közelben egy új kereskedelmi üzletközpontot terveztek felhúzni. Ezt végül szintén sikerült megakadályozniuk az egyiptomiaknak, akik egyszerűen lefeküdtek a földre, s nem hagyták dolgozni a munkagépeket.
Nem jobb a helyzet a Fajjúm-oázisban található Abusir al Melek nekropolisznál sem. A halottak városát még i. e. 3200 körül, azaz a fáraók uralmának megszilárdulása előtt hozták létre, s egészen az i. sz. 7. századig állt fenn. A nekropolisz az újabb rezsimeknek köszönhetően fokozatosan elvesztette jelentőségét, de még így is kevés olyan terület található a világon, amely a történelem bizonyos korszakait ennyire leképezi.
Monika Hanna, a kairói Amerikai Egyetem fiatal egyiptológusa a kritikus helyzet ellenőrzése végett fiatal egyiptomiakból, régészekből és történészekből álló csoportot szervezett. A kutató számtalanszor kapott már értesülést olyan esetekről, amikor bandák régészeti emlékek kirablására készültek, szervezkedései nyomán azonban több bűncselekményt is sikerült megakadályozni. Hanna nincs egyedül, ugyanis több városban és faluban is alakultak hasonló szervezkedések, amelyek átvették az emlékek őrzésének feladatát, mivel a nemrégiben megbuktatott Murszi vajmi keveset tett védelmük érdekében.
„Irak, Líbia, Tunézia, Szíria… mind forrongó ország, azonban Egyiptom az egyetlen, amelynek népe az utcákra megy, hogy kéz a kézben óvja kulturális kincseit. Úgy vélem, ez az egyik legkézzelfoghatóbb jele annak, hogy e nép virágzó jövő előtt áll” – mondta Solkin.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2010
- Az aradi vértanúk özvegyei
- Jan van Eyck és a Rózsa-regény
- A végzetes vonzerejű asszony
- Rosszéletű nők kalandjai a szabadságharc idején
- Hová lettek a bűnösök?
- Erős, mint a Bors, avagy az első magyar munkásmozgalmi kalandfilm
- A mélység titka: magyar roncskutatók víz alatti kalandjai Fokvárostól a Balatonig
- Az eredeti Széchenyi az igazi
- Charles Lindbergh pálfordulása a technikai vívmányoktól a környezetvédelemig
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap