2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Elmarasztaló ítélet az 1981-es lengyel hadiállapotot elrendelő politikus ellen

2011. október 13. 12:12 MTI

Először hozott elmarasztaló ítéletet egy lengyel bíróság az 1981. december 13-i hadiállapotot elrendelő Államtanács egyik tagja ellen, megerősítve, hogy a Szolidaritás független szakszervezet letörésére hozott intézkedés az akkor érvényben lévő alkotmány megsértésével történt.

A bíróság szerdai ítéletében bűnösnek mondta ki Emil Kolodziejt, a hadiállapot bevezetéséről határozatot hozó Államtanács két, még élő tagjának egyikét, de elévülésre hivatkozva lezárta az ügyet.

Piotr Schab bíró - lengyel sajtójelentések szerint - az ítélet indoklásában kifejtette: a kommunista alkotmány értelmében az Államtanácsnak csak a szejm ülésszakai közötti időszakban volt joga törvényerejű rendeleteket hozni, viszont 1981. december 13-án a szejm ülésszaka még tartott. A bíró emlékeztetett, hogy az Államtanács egyik tagja, Ryszard Reiff katolikus politikus a dekrétum ellen szavazott, egy másik - Jan Szczepanski szociológus - pedig tartózkodott.

Az elmarasztaló ítélet várható volt, hiszen a rendszerváltozás utáni Lengyelország parlamentje 1992-ben már alkotmányellenesnek mondta ki a hadiállapot bevezetését, s ezt az alkotmánybíróság idei március ítéletében megerősítette. A 94 éves Kolodziej nem ismerte el bűnösségét. Arra hivatkozott, hogy az Államtanácsnak szükséghelyzetben kellett intézkednie.

Minthogy azonban a lengyel legfelsőbb bíróság egy másik ügyben tavaly kimondta, hogy azok a "kommunista bűnök", amelyekért öt évig terjedő büntetés jár, 1995-ben elavultak, Kolodziej ügyét a bíróság lezárta. A vádlott ellen legfeljebb három évig terjedő börtönbüntetést lehetett volna kiszabni.

A hadiállapot bevezetése miatt indított büntetőeljárás több mint három éve zajlik. Kolodziej ügyét különválasztották, mert 2008-ban szívinfarktust kapott. A főperben három vádlott maradt: Eugenia Kempara, az Államtanács másik, még élő tagja, továbbá Stanislaw Kania volt kommunista pártfőtitkár és Czeslaw Kiszczak tábornok, aki az események idején belügyminiszter volt. A 88 éves Wojciech Jaruzelski tábornok ellen egészségi állapota miatt - rákban szenved - idén nyáron felfüggesztették az eljárást.

A Kania és Kiszczak elleni vádak súlyosabbak: őket a hadiállapot bevezetését előkészítő és ellenőrző fegyveres szervezetben való részvétellel vádolják, amiért öt évnél hosszabb börtönbüntetés szabható ki. Ez a bűncselekmény csak 2020-ban évül el. A per valószínűleg még idén decemberben, a hadiállapot bevezetésének 30. évfordulója előtt befejeződik.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!