Befejeződött a nyírbátori minorita templom felújítása
2011. május 11. 18:19 MTI
Befejeződött a nyírbátori minorita templom rekonstrukciója; a teljesen felújított műemléket szombaton, az ünnepélyes újraszentelési ceremónia után adják át a szabolcsi kisvárosban.
Korábban
A 3,5 milliárd forint összköltségű, Hit és Egészség című komplex vallásturisztikai projekt keretében zajló felújítást mintegy 400 millió forintból valósította meg a templomhoz tartozó plébániát működtető debrecen-nyíregyházi római katolikus egyházmegye.
A teljes külső és belső rekonstrukciót, az oltárok felújítását magában foglaló beruházás mellett az egyházmegye saját forrásaiból épült meg a templommal egybekötött minorita kolostor negyedik szárnya - ismertette Bosák Nándor püspök a projekt zárása alkalmából megtartott sajtótájékoztatón szerdán Nyírbátorban. A kolostor épülete jelenleg megyei fenntartású múzeumként működik, így az új épületrészben kap helyet az eddigi kisebb területen működő plébánia, valamint az új lelkigyakorlatos ház is.
A Kelet-Magyarország egyik legértékesebb műemlékeként számon tartott, gótikus stílusú teremtemplomban két éve kezdődtek a munkálatok, amelyek keretében teljesen felújították az épület külső homlokzatát és szinte teljes belső berendezését, valamint kegyoltárait - mondta a tájékoztatón Babály András plébános. A tetőszerkezet és a torony rekonstrukciója nyomán a templom visszanyerte eredeti arányait, arculatát és belső terének harmóniáját.
Helyreállították a főoltárt, valamint a híres Krucsay- és a pócsi kegyoltárt, kicserélték a padokat, az ablakokat és a bútorzatot, korszerűsítették a templom elektromos-és fűtésrendszerét. Rendbe tették a műemlék környezetét is. A megújult templomot szombaton, az Erdő Péter, bíboros-prímás, esztergomi-budapesti érsek által vezetett újraszentelési szertartás után adják át.
A Nyírbátor és Máriapócs összefogásával létrejött Hit és Egészség vallásturisztikai beruházás a nyírbátori várostörténeti sétány, valamint a szintén felújított református templom átadásával fejeződik be május végén. A 3,5 milliárd forintos, nagyrészt uniós finanszírozású projekt során felújították a máriapócsi bazilikát, fejlesztették a nyírbátori strandfürdőt, és kialakították a helyi várkastélyban az úgynevezett panoptikumot is.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2014
- Mussolini szeretőjének titkos naplója
- Szexualitás a görög és római vallásokban
- Magyar fürdők és kettétört mankók
- Erotikus és irodalmi lap lett a magyar ős-Playboy
- "Inkább a szexről beszéljenek, mint az áremelésről"
- Az egri vár régészeti kutatásának története
- Középkori kolostorok szemérmetlen titkai
- Azok a csodálatos Gindly lányok
- Templomerődök Erdélyben
- Törökország a régészek paradicsoma 12:44
- Alapjaiban változtatta meg a tengeri hadviselést az első atom-tengeralattjáró, a Nautilus megjelenése 09:50
- A mesterlövész vetett véget a túszejtésnek 09:22
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete tegnap
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során tegnap
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson tegnap
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya tegnap
- Közös kincsünk lehet a Hold tegnap