Csillaghullás az Emlékpont új tárlatán
2010. április 29. 08:51
A "történelem szemétdombjára" hullnak a vörös csillagok és a kommunista múlt más letűnt ereklyéi az Emlékpont Múzeum új időszaki kiállításán. Egyedi installációval és fotósorozattal idézik fel a hódmezővásárhelyi közintézmény munkatársai a rendszerváltás egyik legemlékezetesebb helyi eseményét a néhány nap múlva nyíló tárlaton.
Korábban
„A változás évei 1988–90: Egy rendszer bukása, egy rendszer születése” című kiállítás az országban először próbál közgyűjteményi keretek között, egy tárlat által összefoglaló választ adni a húsz esztendővel ezelőtt lezajlott politikai változásokra. Az Emlékpont kiállításán korabeli felvételek, fotók, plakátok és számos újszerű megoldás segítségével teszik átélhetővé és a fiatal generáció számára is megérthetővé a rendszerváltó esztendők világát.
A kommunista rendszer bukásának egyik legmeghatározóbb eseménye volt Hódmezővásárhelyen, amikor 1989 szeptemberében a Sherpa Gmk tagjai jelképes, 1-1 forintos munkabér fejében alpin-technikával eltávolították a városháza tornyából azt a négy vörös csillagot, amelyek a magasból hirdették a szocialista berendezkedés mindenhatóságát.
Az ipari alpinistáknak a kezdeményezők a nem túl magas munkadíjon felül egy ötágú csillag formájú tortával is kedveskedtek. A nem mindennapi műveletet Mágori Sándor fényképész mester örökítette meg, mely fotók az egyik leghangsúlyosabb részét adják az Emlékpont új időszaki tárlatának. A fotósorozaton a csúcstól a „porba hullásig” követhetik végig a csillagok útját a tárlatra ellátogatók. (A mellékelt fotón az eltávolítást kezdeményező helyi fideszesek pózolnak a városháza erkélyén a „főszereplővel”.)
Az állampárt bukásával a csillagok mellett más relikviák, mint például párttagkönyvek, kitűzők és zászlók is a „történelem szemétdombjára” kerültek. Ezt szimbolizálja majd az a csillag és a tanácsidőkből származó, a város szocialista címerével díszített zászló, mely szintén a kiállítás ezen részére kerül. A tárlat rendezői minden látogatótól várnak olyan a múlt rendszerre emlékeztető tárgyat és dokumentumot, mellyel gyarapíthatják a „történelem szemétdombját”.
„A változás évei 1988–90: Egy rendszer bukása, egy rendszer születése” című időszaki tárlat április utolsó napján nyílik az európai uniós forrásból, közel 200 millióból kibővült kiállítótérében, a Galériában.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
zsidóság
- Túlzsúfolt lakások, éhezés és vég nélküli razziák – a budapesti gettó borzalmai
- Mások életéért adta sajátját Salkaházi Sára
- A buják betegségének tartották és üldözték a leprásokat a középkorban
- Hány aranyvonatot indítottak a németek 1945-ben Magyarországról?
- „Zenedobozokkal” vette fel a küzdelmet Hitler ellen a Rote Kapelle
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Ágyúkkal támogatta Ganz Ábrahám a magyar szabadságharcot
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap