A Vatikán tudott a holokauszttagadó püspök nézeteiről
2009. szeptember 23. 19:08 MTI
A vatikáni tisztségviselők tudtak Richard Williamson brit tradicionalista püspök holokauszttagadó nézeteiről, amikor a pápa az év elején feloldotta a püspököt a kiközösítés alól - állítja az SVT svéd tv-csatorna. A Vatikánban cáfolják ezt.
Korábban
A szerdán adásba kerülő műsor újabb tápot adhat a Williamsonnal kapcsolatos vitáknak. Zsidókat és katolikusok világszerte egyaránt felháborított, hogy XVI. Benedek pápa január 21-én feloldott a kiközösítés alól négy tradicionalista püspököt, köztük Williamsont.
Az SVT néhány nappal előtte sugározta a Williamsonnal - két hónappal korábban - készített interjút, amelyben a püspök nyilvánosan tagadta a holokausztot. A Vatikán akkoriban azt állította, hogy nem tudott Williamson nyilatkozatáról. Az egyházfő később elítélte a püspök kijelentéseit, s felemelte szavát az antiszemitizmus és a holokauszttagadás ellen.
Az SVT a szerdán sugárzandó második riportjában viszont azt állítja, hogy a Szentszék röviddel az interjú tavaly novemberi felvétele után már értesült a püspök nézeteiről. A stockholmi egyházmegye ugyanis tájékoztatta róluk a Stockholmban akkreditált apostoli nunciust (nagykövetet), aki továbbította az információt a Szentszékhez.
Federico Lombardi atya, a pápa szóvivője szerdán cáfolta ezt. Mint nyilatkozatában kifejtette, XVI. Benedeknek a négy püspök kiközösítésének feloldása előtt egyáltalán nem volt tudomása Willamson holokauszttagadó nézeteiről, és "ennek az ellenkezőjét senki sem állíthatja". A pápai szóvivő szerint az egyházfő március 10-én "a püspökökhöz intézett levele tisztázta az ügyet, és nincs ok arra, hogy újra elővegyük azt".
A svéd tv-adó azt nem állítja, hogy a kiközösítés feloldásakor a pápa is ismerte Williamson nézeteit, hanem Dario Castrillon Hoyos bíborost állította a középpontba. Hoyos bíboros arra kapott megbízást, hogy tárgyalásokat folytasson a Szent X. Pius Papi Testvériséggel. Ez utóbbit az egyház azért közösítette ki, mert az ultrakonzervatív testvériség alapítója, Marcel Lefebvre érsek 1988-ban a Szentszék határozott tilalma ellenére négy papot püspökké szentelt.
A pápa idén júliusban lényegében felmentette tisztségéből Hoyos bíborost, akit a Vatikánban felelősnek tartanak azért, hogy az egyházfő nem értesült időben Williamson holokauszttagadó nézeteiről.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Anno
- A kataklizma, ami elhozta a portugál gyarmatbirodalom végét
- Az elektromos jelzőlámpával világelső lett a forgalmi káosz legyőzésében Cleveland városa
- A lámpásokból kifogyó olaj mentette meg Whitehaven kikötőjét a „rebellis” amerikaiaktól
- Bosszúvágy, pénzhiány, hatalmi intrikák: a keresztesek pusztítása Konstantinápolyban
- Patton tábornokot előbb az amerikaiak, majd a szovjetek próbálhatták meg eltenni láb alól
- Végső elkeseredésében választotta a halált az első világháború utolsó percében elesett katona
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap