Anyagi problémákkal küzdenek a haláltáborban
2009. május 5. 10:11
A lengyel kormányfő, Donald Tusk levelet írt 39 ország vezetőinek, és őket a nemrég alapított Auschwitz-Birkenau Alapítvány támogatására szólította fel, amely a tervek szerint összegyűlő 120 millió euróból tarthatja fenn és fejlesztheti majd az anyagi csődbe jutott egykori náci haláltábort és múzeumot.
Korábban
Bár az alapítvány mindössze egy hete létezik, a nemzetközi visszajelzések eddig pozitívnak számítanak. A szervezet vezetője, Jacek Kastenlaniec szerint Németország már korábban egymillió eurót különített el az alapítvány számára, és a tervek szerint jövőre még ennél többet is biztosíthatnak majd számukra. Emellett a franciák is jelezték együttműködésüket, és a britek is kifejezték támogatási szándékukat.
Az alapítvány költségvetésének ügye az Európai Unió tagállamainak júniusi közgyűlésén is előkerül majd, és Kastenlaniec szerint a jelenlegi világgazdasági válság ellenére is mindenki kiemelten fontos helyen kezeli a kérdést. Persze a pénzügyi krízis nem teszi könnyebbé a szervezet feladatát, ám a projektet már jóval korábban előkészítették, és annak véghezvitele különösen sürgőssé vált, hiszen az Oswiecim melletti emlékhelyen álló épületek hamarosan összedőlhetnek.
Kastenlaniec már csak azért is biztos abban, hogy az alapítvány eléri célját, mert a haláltábor oktatási szerepe még ma is igen fontos. A közel két négyzetkilométeren elterülő tábor és múzeumkomplexumban jelenleg 155 épület, 300 rom, és 100 ezer tárgy, így bőröndök, cipők és más tárgy emlékeztet az egykori borzalmakra.
Az egykori tábor és múzeum fenntartására mindig odafigyeltek a túlélők is, akik azonban hamarosan egytől egyig meghalhatnak, így szinte ez lehet az utolsó pillanat, hogy tehetnek valamit a táborért. A tervek szerint így most egy olyan, korszerű oktatási célokat szolgáló múzeumot hoznak majd létre, amely minden szempontból megfelelhet majd a 21. század kívánalmainak.
Mindezek ellenére az Európai Unión belül is nagyon sok olyan hangot lehet hallani, amelyek arra emlékeztetnek, hogy itt lenne az ideje a tábort sorsára hagyni, és nincs szükség hasonló mesterséges létesítményekre az emlékezésekhez. A túlélők többséges azonban holokauszttagadást lát az ilyen nyilatkozatokban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
régészet
- Különleges kincseket hagytak az utókorra Európa bronzkori kereskedői
- Kereskedelmi utakon érkezett a buddhuizmus Kínába
- Két vallás találkozott Angkorvat templomában
- Már gyerekként kivételes nyelvtehetség volt a hieroglif írás megfejtője, Jean-François Champollion
- Már gyermekként lelkesedett Trójáért Heinrich Schliemann
- Máig nem tudni pontosan, kik voltak a rejtélyes ókori város, Petra építői
- Lumbini buddhista szobrai
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter
- Furcsa módon eltemetett „vámpírgyermek” sírjára bukkantak Visegrádon
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05