Roosevelt mégis mentette volna a zsidókat
2009. május 5. 08:50 The Daily Telegraph
Franklin Delano Roosevelt több ezer zsidót próbált megmenteni a második világháború alatt - derül ki egy nemrég megjelent könyvből, amely azzal a közhiedelemmel száll szembe, miszerint az Egyesült Államok egykori elnöke közömbös lett volna az európai zsidóság sorsa iránt.
Korábban
A Refugees and Rescue című könyv szerint Roosevelt már 1938-ban terveket készíttetett, amelyek alapján az Egyesült Államok felemeltette volna a bevándorlási kvótát, hogy Németországból és Ausztriából 27 ezer zsidót befogadhassanak, illetve amellett is kardoskodott, hogy a többieket a brit felügyelet alatt álló Palesztinába, illetve Afrika és Latin-Amerika baráti országaiban telepítsék le. Ezek azonban vagy nem sikerültek, vagy nagyon lassú törekvéseknek bizonyultak.
Az állítá egyben nyíltan cáfolja, hogy Roosevelt egyáltalán nem foglalkozott Hitler zsidók kiirtására vonatkozó terveivel. Ennek bizonyítékául sokszor azt hozzák fel, hogy az amerikai kormány 1939-ben nem engedélyezte, hogy a több mint 900 zsidó menekültet szállító német SS St. Louis kikössön az országban. A hajót akkor visszaküldték Európába, ahol annak legtöbb utasa végül a különböző haláltáborokban halt meg.
A most megjelent könyv James G. McDonald, a Népszövetség egykori vezető tisztviselőjének naplóin és visszaemlékezésein alapul, amely új részleteket tárt fel FDR egykori diplomáciai tevékenységével kapcsolatban is. A férfi 1935-ben hagyta ott a szervezetet, mert szerinte azok érzéketlenek voltak a probléma iránt, és így került az amerikai elnök tanácsadói testületének élére, 1948-ban pedig az Egyesült Államok első izraeli nagykövetévé is őt nevezték ki.
A férfi naplóit, amely eddig családja tulajdonában volt, a washingtoni Holokauszt Emlékmúzeum szakértői elemezték. A múzeum szakértői szerint az egykori külügy bürokratikus kifogásokkal hátráltatta a menekültek befogadását, és emellett a Kongresszussal együttműködve megakadályozták a kérdés anyagi finanszírozását is. Emellett aktívan közreműködtek abban is, hogy semmilyen hírszerzési értesülés ne juthasson el döntéshozási szintre, így amikor 1942-ben tudomást szereztek a zsidóság kiirtásának szisztematikus terveiről, az arról szóló jelentést is eltitkolták.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor magazin 2018. különszám
- Hitler és a nők
- Tamáska Mária az "Öreg" árnyékában
- Magyar deportáltak felszabadulása és hazatérése
- Petőfi halála és a túlélés költői
- Kádár János és az ő Piroskája
- A Nagy Háború osztrák–magyar tábori bordélyai
- Vágy és vezeklés
- Rákosi Mátyás 15 évig tartó „gyógykezelése”
- Az elveszett csejtei "Vérgrófnő"
- New York városának legbékésebb éjszakáját eredményezte az 1965-ös áramszünet tegnap
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét tegnap
- Megrendítő beszédet mondott a berlini fal árnyékában J. F. Kennedy tegnap
- Marseille-ben érte utol a végzet I. Sándor jugoszláv királyt tegnap
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét 2024.11.08.
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen 2024.11.08.
- Szappanfőző fiából lett királyi csillagász Edmond Halley 2024.11.08.
- Egy vaskalapos színházigazgatóról mintázta Drakula karakterét Bram Stoker 2024.11.08.