Mindenki történésszé válhat az interneten
2008. június 18. 13:15
Az online ismeretszerzés radikális változást hozott az évtizedeken, sőt évszázadokon keresztül változatlan történelmi kutatásban. A több ezer ember tudásának és emlékeinek a felhasználása, vagy ahogy egyre gyakrabban nevezik, a kollektív intelligencia alkalmazása (crowdsourcing) teljesen átalakíthatja a poros levéltárakban görnyedő magányos történészről alkotott képet - fogalmazott Stephen Mihm történész a Boston Globe-ban.
Korábban
Kollektív intelligencia segíti a történészeket
Még nem is olyan régen, ha egy történész, mondjuk a második világháborús Leyte-öbölbeli csatáról akart írni, egyszerű dolga volt. Fogta a táskáját, beült a levéltárba, és hónapokon át tanulmányozta a hivatalos hadi jelentéseket. Ma viszont már egészen más a helyzet: csak le kell ülni a számítógép elé, és rá kell keresni a csatában részt vevő hajók nem hivatalos honlapjaira.
Ezek az egykori legénység és leszármazottaik által szerkesztett oldalak szerteágazó és összefüggéstelen információkat - fényképeket, személyes visszaemlékezéseket, lemásolt hajónaplókat és miniatűr életrajzokat - tartalmaznak gyakorlatilag mindenkiről, aki a csatahajókon szolgált. Továbbá a még életben lévő legénység és azok rokonainak az elérhetősége is megtalálható rajtuk, ami jól jöhet a naplók, fényképek és levelek nyomon követéséhez.
"Ha egy történész az amerikai történelem egy bizonyos korszakával foglalkozik, csak néhány száz oldalt tud teleírni, és szinte elkerülhetetlen, hogy kimaradjon valami. A kollektív intelligenciát felhasználó projektek viszont sokkal több részletet és szempontot vesznek figyelembe, mint egyetlen tudományos munka" - véli Daniel Cohen, a George Mason Egyetem történelem és az új média kapcsolatával foglalkozó központjának igazgatója.
Eddig csupán néhány hivatásos történész alkalmazza a kollektív intelligenciát, amely az ismeretszerzés és rendszerezés még kidolgozatlan módja. Az információk online tárháza ennek ellenére figyelemre méltó változást jelent a történelmi anyagok kutatásában és rendszerezésében, valamint, ami talán még fontosabb, a múlt mélyebb és tágabb megértésében.
Nem nehéz elképzelni, milyen lehetőségeket nyújt új történelmi információk szerzéséhez ez az együttműködő szellem, amelyet tavaly már egyre több weboldal igyekezett kihasználni. A legismertebb kísérlet a Kongresszusi Könyvtár fényképazonosító projektje volt. A könyvtár 12 milliós fényképállományának mintegy fele csak korlátozott mértékben kutatható, mivel azonosításuk nem teljes, ezért is fordultak a Flickr segítségével a közvéleményhez: több ezer fotó azonosításához kértek segítséget.
Helena Zinkham, a program vezetője, igencsak meglepődött, milyen gyorsan sikerült az eddig ismeretlen adatokat megszerezni. Lelkes amatőrök és gyűjtők egész hada jelentkezett: a katonai repülés rajongói, vagy a korai baseball ismerői. Az egyik gyűjtemény a 20. sz. elejének bokszolóit mutatta be, akikről eddig semmilyen hasznosítható információ nem állt rendelkezésre, talán csak egy családi név. "A beszélgetés végén már meg tudtuk különböztetni Matt Wellst Billy Wells tüzértől"- mondta Zinkham.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
21. A világvallások és összehasonlításuk
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Miért nem ettek a japánok 1200 éven át húst?
- Miként gondolkodtak isteneikről a vikingek?
- Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
- Hol van Keresztelő Szent János feje?
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Az iszlám születése – ki volt Mohamed próféta?
- Kincsekért, foglyokért, dicsőségért vagy vallásuk védelmében támadtak a vikingek Európára?
- „Az elképzelhető legarrogánsabb és leggonoszabb emberek”: kik voltak a török elit keresztényből lett muszlimai?
- Öngyilkosság vagy megvilágosodás – így mumifikálták önmagukat a buddhista szerzetesek
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.