Személyes történetekkel tanítanák a holokausztot a francia iskolák
2008. február 18. 16:00
Korábban
Pszichés szempontból az elnök javaslata aberráció
A heves polémia hatására, amelyet Nicolas Sarkozy államfőnek azon javaslata váltott ki, hogy a jövő tanévtől minden tízéves kisiskolás megtanulja egy vele egykorú, a holokausztban elpusztult francia gyerek személyes történetét, az elnöki hivatal vasárnap módosította a kezdeményezést: a deportált francia gyerekek emlékét nem egyénenként, hanem osztályonként kell az iskolásoknak őrizniük.Kivételes alkalomnak számított, hogy Sarkozy javaslatát az ellenzék vezetője, Francois Hollande, a Szocialista Párt (PS) főtitkára is támogatta, hasonlóan a francia nácivadász Serge Klarsfeldhez, a Franciaországi Deportált Zsidók Gyermekei Egyesületének elnökéhez. Ugyanakkor a jobboldali kormányzópárt és a zsidó közösség vezetői köréből sokan nemtetszésüknek adtak hangot.
Pszichológusok és pszichiáterek, valamint pedagógus-szakszervezetek azonnal tiltakoztak a kezdeményezés ellen, mert szerintük az a gyerekeknél csak a bűntudat érzésének kifejlődésére szolgálna. "Pszichés szempontból az elnök javaslata aberráció" - hangoztatta Marie-Odile Rucine gyermekpszichológus, aki szerint a holokauszt tanítása csakis kollektív oktatási módszerrel történhet. Boris Cyrulnik pszichiáter - aki szüleit a deportálásban vesztette el - úgy véli, hogy ha Sarkozy elképzelése szerint beszélünk a gyerekeknek a holokausztról, akkor a szorongást és a lelki sérüléseket is átadjuk vele.
Annette Wieviorka történész, holokausztszakértő, a Lányomnak elmagyarázott Auschwitz című könyv szerzője felháborodott az elnök javaslatán. Szerinte a holokausztot most is tanulják a francia iskolások, nem fenyeget a feledés veszélye, és az államfőnek nem kellene beavatkoznia, hogy milyen pedagógiai módszerekkel tanítanak az iskolákban.
Pascal Bruckner filozófus - aki veszélyesnek ítélte meg a kezdeményezést - a konzervatív Le Figaro hasábjain úgy vélte, hogy a gyerekek most is tanulnak a holokausztról és ennek ellenére erősödik az antiszemitizmus. Henri Rousso történész pedig a baloldali Libérationban "megemlékezési marketingnek" nevezte Sarkozy ötletét.
Emmanuelle Mignon, a francia államfő kabinetfőnöke a Journal du Dimanche című vasárnap megjelenő újságnak adott interjújában elmondta: a tanároknak mindig is nehézséget jelentett a holokauszt tanítása. Az elnök csak nekik akart segíteni, de elfogadja azt a kritikát, hogy ez súlyos teher lehet egy tízéves kisgyereknek, ezért elképzelhető az a megoldás, hogy egy-egy deportált gyerek történetét egy egész osztály közösen tanulja meg ezentúl.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
Az első 500 előfizetőnek.
Legfrissebb
Legolvasottabb
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.