Fiaskóval fenyeget Québec alapításának 400. évfordulója
2008. január 30. 12:00
A királynőt nem hívták meg, a pápa sem teszi tiszteletét, és még az is kiderülhet, hogy nem Québec Kanada legrégibb városa.
Korábban
Az erős lobbi ellenére XVI. Benedek pápa nem celebrál misét júniusban Québecben, bár a szervezők nagyon számítottak rá, hogy ezzel is felhívják a figyelmet az Eucharisztikus Világkongresszusra, valamint a város alapításának évfordulójára rendezett ünnepségekre. Marc Ouellet bíboros, Québec érseke szerint a Vatikán a pápa sűrű programjával és egészségi aggodalmakkal indokolta a döntést.
Ouellet bíboros 2005 áprilisa, a pápa megválasztása óta lobbizik azért, hogy a katolikus egyházfő ellátogasson Québecbe. Az Eucharisztikus Világkongresszus szervezői biztosra vették a látogatását, hiszen a pápák rendszeresen megjelennek ezeken a négyévenként megtartott összejöveteleken. A szervezők 200 ezer hívet vártak a pápa által celebrált utolsó misére; a látogatás elmaradásával ez a szám mintegy felére csökken.
A problémás szilveszter |
Szilveszter éjszakáján ennek ellenére mintegy félmillió ember vonult Québec utcáira ünnepelni, de a szervezők nem tudtak megfelelni az elvárásoknak: nem volt elég közlekedési eszköz, elmaradtak a beígért kivetítők, és az utolsó pillanatban még az éjféli tűzijátékot is le kellett fújni. Ezután a szervezőbizottság elnökét és a szervezőket azóta elbocsátották. A 6 millió dolláros Urban Opera nevű rendezvényt, ahol helyi színtársulatok egy nagyszabású musicalt mutattak volna be, szintén törölni kell.
Charest miniszterelnök ennek ellenére azzal érvel, hogy Jacques Cartier, francia felfedező már 1541-ben erődöt épített Québec közelében. "Ez a vita egyáltalán nem újkeletű, de úgy vélem St. John polgármesterének és Danny Williamsnak (Új-Foundland miniszterelnökének) el kellene jönnie Québecbe, és itt előadnia az érveket" - mondta Charest, mielőtt elutazott Párizsba, hogy találkozzon François Fillon, francia miniszterelnökkel. A megbeszélések témája Franciaország részvétele lesz az ünnepségeken: a tervek szerint Nicolas Sarkozy, francia elnök októberben hivatalos látogatást tesz Québecben, ahol a francia nyelvű országok vezetői találkoznak.
Québec városát 1608 nyarán Samuel de Champlain, francia tengerész alapította. Jacques Cartier már 1541-ben próbálkozott ezen a helyen egy település létrehozásával, de a vitaminhiány, a hideg időjárás és az ellenséges őslakosok meghiúsították a tervet. St. John kikötőjében 1583-ban kezdtek letelepedni az első európaiak, amikor Sir Humphrey Gilbert (Sir Walter Raleigh féltestvére) Angliának követelte a területet. Az 1600-as évek elején egy Oxford nevű család ültetvényt hozott itt létre, valószínűleg Beck's Cove közelében. St. John azért tartja magát Kanada legrégibb városának, mivel 1785-ben elsőként kapott királyi oklevelet.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2013
- A múlt század romkocsmái
- A Romanov-ház utolsó évtizedei
- Udvari bolondok a történelemben
- Száz éve épült a szőnyi álomkastély
- Udvari arcképfestők és fejedelmi modelljeik
- A Magyar Néphadsereg és az Egri csillagok
- A Kennedy-család és az öröklött hírnév
- Nem volt könnyű életük az újkori udvari bolondoknak
- Robert Capa és Magyarország
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05