Mégsem francia jezsuita térképezte fel a Mississippit
2006. július 4. 11:45
Nemrég derült ki, hogy a Mississippi első feltérképezésére elfogadott elmélet legfőbb bizonyítéka, a kanadaiak által igazi ereklyeként számon tartott térkép hamisítvány. Ráadásul a felfedezőnek hitt jezsuita pap tevékenységéről is megoszlanak a vélemények a kutatók körében.
Korábban
Jezsuita múltszépítés a térképeken
Az 1840-es években különös dologra bukkantak egy montreáli vallási iskolában. Néhány történelmi feljegyzés között akadtak rá egy térképre, amely a francia jezsuita szerzetes, Jacques Marquette atya kézjegyével volt ellátva és a rajta lévő dátum szerint 1673-ban készült. Maga az atlasz Észak-Amerika közép-nyugati tájait és a vadregényes Mississippi-folyót ábrázolta rendkívül pontosan, melyet a lelet tanúsága szerint Marquette térképezett fel először. A felfedezést azonnal világgá kürtölték és ettől a perctől kezdve a misszionárius hírneve - hollywoodi filmeket idéző módon - szárnyalt felfelé. Kultúrmisszió a "vadak" között A felfedezők utazásai (Marquette útja pirossal jelölve)
Jacques Marquette 1666-ban érkezett Quebec-be, ahol a hiedelem szerint összebarátkozott Louis Jolliet-vel, az ismert helybeli felfedezővel. A páros expedíciót szervezett a közép-nyugati területekre az Új Francia kormány megbízásából, melynek során a misszionárius elsődleges célja a "vademberek" igaz hitre térítése volt, amit a legenda szerint nagy ügybuzgalommal és fényes sikerrel hajtott végre. Mellesleg nagy precizitású térképet készített az újonnan feltárt területekről és leírásokat az ott élő bennszülöttekről, amely ma a jezsuiták St. Jerome-i (Quebec, Kanada) archívumában található.
A térképet azonban nemrég a Smithsonian Intézet és a Kanadai Kultúra Múzeuma kapta kölcsön a francia letelepedés 400. évfordulójára szervezendő kiállításra. Ezáltal több tudósnak is alkalma nyílt alaposabban megvizsgálni, akik közül Carl Weber, a chicagói Devry Egyetem tanára rövid vizsgálódás után egyszerűen bejelentette, hogy a térkép nem valódi. "Nem az 1670-es években rajzolták, csakis az 1800-as években készülhetett és egészen bizonyosan nem Marquette által" - nyilatkozta a CanWest hírügynökségnek. Elméletét főként arra alapozza, hogy az atlasz túl precíz. Ennek bizonyítására a kérdéses anyagot XVIII. századi térképek tucatjaival hasonlította össze és azt tapasztalta, hogy pontosságban messze meghaladja azokat. Ha ehhez hozzátesszük a térkép felfedezésének hihetetlen sztoriját, egészen bizonyosak lehetünk, hogy csalásról van szó - állítja Weber.
Abban mindenestre kollégái is egyetértenek vele, hogy a jezsuiták nagy erőkifejtést tettek a vadnyugat civilizálásában folytatott szerepük felnagyítására. Marquette személye ezért is ellentmondásos a történészek szemében, akik erősen kételkednek a szerzetes misszióinak valódi sikereiben. Talán nem meglepő, hogy az ellentábort az egyház történészei képviselik. "Néhány amerikai szakértő felismerte Marquette könnyen azonosítható írásjegyeit a térképen" - mondta Isabelle Contant, a jezsuiták levéltárának igazgatónője, aki képtelenségnek tartja Weber állításait.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
20. Ókori állam-berendezkedések
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Róma első császára ellen is háborúba ment az ókor egyik legharciasabb asszonya, Fulvia Antonia
- Mi volt Róma bukásának oka?
- Egyezményes súlyú fémdarabokat használtak pénzként a bronzkori Európában
- Jeruzsálemben került elő egy Aquincumban talált ókori bronzmécses párja
- Ki volt a történelem legrosszabb politikai tanácsadója?
- Mi okozta a Római Birodalom bukását?
- Hét meglepő tény a római nőkről
- Valóban erotikus költészete miatt száműzte Róma császára a költő Ovidiust?
- Egész történelme során igen nagy volt Róma genetikai sokszínűsége
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap