Ciszterci telepesek a Szepességben
2007. december 20. 14:00
A szepesi ciszterci apátságot 1223-ban alapították a Magyar Királyság kietlen területén; a rend tevékenysége kiterjedt a lakatlan vidékek benépesítésére is. A szepesi kolostor Árpád- és Anjou-kori történetét Keglevich Kristóf vizsgálta a Fons 2007/1-es számában.
Korábban
Az első évtizedeket a kevés adat miatt nehéz rekonstruálni: a tatárjárás a Szepességet sem kerülte el, a szászok a hagyomány szerint Menedékszirtre menekültek. Mivel a hely öt kilométerre esik a kolostortól, a ciszterciek is itt nyerhettek oltalmat. A 13. század második felének eseményeiről már több információ maradt meg. Ekkor foglalták írásba a monostor privilégiumait, kibontakozott a hiteleshelyi tevékenység is. A kezelésük alá tartozó birtokok egy tömbben helyezkedtek el a megye délnyugati sarkában. 1290 körül valamilyen súlyos támadás érhette a kolostort, mert udvarbírájuk a ciszterciek önfeláldozó védelmekor szerzett maradandó sérüléseket. Az apát természetesen ezt a nemes tettet egy birtokkal honorálta.
A kolostor az Anjouk uralma alatt érte el fénykorát. Igaz, hogy a század elején Csák Máté őket sem kímélte, de később a gyarapodás egyértelműen tetten érhető. 1347-től az apát valamennyi népe és nemese minden bírósági ügyében ítélkezhetett. Seitfried von Waldstein reini apát, aki 1357-ben vizitátorként érkezett Magyarországra, a legkedvezőbb jelentést a szepesi ciszterciekről írta. Elöljárója ugyanis tisztes életű és feddhetetetlen erkölcsű volt, a kolostort mind lelkiekben, mind anyagiakban megfelelően vezette. Egy évtizeddel később azonban romlott a helyzet. V. Orbán pápa ki akarta vizsgáltatni János apát ügyét, mert a hírek szerint parázna életet élt, eltékozolta a kolostor vagyonát, és fosztogatott. A zavar szerencsére csak átmenetinek bizonyult.
A szepesi apátság birtokai egy összefüggő tömbben terültek el a Hernád forrásvidékén. A birtokon fekvő falvakat a ciszterciek telepítették, azokat a soltész vezette, aki afféle földesúri megbízott volt, beszedte a jövedelmeket és a bíráskodásban is szerepet játszott. Munkája fejében telket kapott és ipart is űzhetett: övé lett a malom, sörfőzde, mészárszék, a kenyérsütés joga. Egy 1398-as oklevél szerint 11 falu tartozott az apátsághoz, de valószínűleg más településeknek is a barátok voltak a birtokosai. A jövedelem a jobbágyfalvak adóiból állt össze, ami 1357-ben 245 forintot tett ki. (Más kolostorokéval összevetve ez a középmezőnybe sorolható.)
A ciszterci monostorok nem folytattak rendszeres hiteleshelyi tevékenységet, a szerzetesek inkább elzárkóztak a társadalomtól, világi ügyekkel nem szívesen foglalkoztak. 1223 és 1387 között a szepesi kolostorhoz 31 oklevél köthető, de ezek nem voltak országos jelentőségűek. Azért sem lehetett, mert a közelben hiteleshelyként a szepesi Szent Márton-prépostság működött, amely meghatározta a régió írásbeliségét.
A szepesi kolostor oklevelei nem voltak különösebben díszítettek, belső szerkezetükre kis számuk miatt nehéz általános érvényű megállapításokat tenni. A szepesi kolostor a 15. században fokozatosan elnéptelenedett, a huszita támadások komoly válságot okoztak. Az épület köveiből 1619-ben kastélyt emeltek. Az apátság helyén ma egy magtár áll, ennek régészeti feltárása még nem történt meg.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
22. A középkori egyház
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Bűnösök tértek jó útra és régi ellenfelek kötöttek barátságot Sziénai Szent Katalin szavainak hatására
- Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Ahol a püspök felügyelte a legjobb bordélyházakat: a középkori London alvilága
- Állam az államok felett – így épült ki a középkori egyház hatalma
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Démoni kísértések – így éltek a korai kereszténység sivatagi remetéi
- Válás és vallásszakadás – így született meg az anglikán egyház
- Tiltott játékok, alkímia, érvágás: ilyen volt az oxfordi egyetemisták élete a középkorban
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap