Cseh-német vita Emil Skoda származásáról
2007. november 12. 17:00
Cseh vagy német nemzetiségű volt-e a csehországi nehézipar egyik megalapítója Emil Skoda? Erről robbant ki vita a közelmúltban a csehek és a németek, illetve osztrákok között.
Korábban
"Akinek erről kétségei vannak, az emlékezzen vissza arra, hogy Emil Skoda unokáját a csehszlovák hatóságok a második világháború után német nemzetisége miatt internáló táborba zárták" - írja az újság. Majd leszögezi: mindez csak újabb bizonyítéka annak, hogy bár a csehek a kitelepített szudétanémetek minden követelését a háború után elszenvedett sérelmekért elutasítják, de munkájuk eredményeit azért előszeretettel kisajátítják. Hasonló hangnemben foglalkozott a témával a tekintélyes bécsi Die Presse is.
Más véleményen vannak a cseh történészek, akik határozottan elutasítják az állításokat Emil Skoda német nemzetiségéről. "Bár tény, hogy Emil Skoda utódai valóban elnémetesedtek, ő maga teljes mértékben cseh családból származott. Nagyapjának Pilsenben kis lakatos műhelye volt" - állítja Vladislav Krátky, a pilseni Skoda Múzeum igazgatója. Szerinte írásos bizonyítékok léteznek arról, hogy Emil Skoda saját magát "pilseni csehnek" nevezte.
Krátky azonban elismeri, hogy a szudétanémetek állításaiban is van valami igazság. "Valóban jobban beszélt németül, mint csehül, mert német iskolákat látogatott. Műszaki végzettséget azonban anyanyelvén akkor nem szerezhetett. Cseh nyelvű műszaki iskolák akkor még nem léteztek" - fejtette ki a múzeumigazgató a Lidové Noviny című konzervatív prágai napilapban.
Megjegyezte: a mindennapi életben Skoda nagyon gyakorlatiasan viselkedett és a közéletben meglévő cseh-német ellentéteket soha nem engedte be gyáraiba. Az iparmágnás egyik unokája pedig valóban a pilseni internálótáborban halt meg a világháború után. Ő volt egyébként a korabeli hadiiparban is komoly szerepet játszó pilseni Skoda Művek utolsó tulajdonosa azok államosítása előtt.
"Mindezek ellenére úgy állítani be a dolgokat, mintha Emil Skoda egyértelműen német lett volna, félrevezető és hibás. Egyrészt ugyanis biztos, hogy cseh gyökerei vannak, másrészt pedig abban a korban a csehországi lakosság még nem oszlott olyan egyértelműen csehekre vagy németekre, mint a későbbi évtizedekben" - magyarázza a helyzetet Krátky.
Emil Skoda (1839-1900) a csehországi ipar megalapítói közé tartozik. A mai napig is az ő nevét viseli a korábbi cseh nehézipar fellegvára, a pilseni Skoda Művek, valamint a legnagyobb cseh autógyár a Skoda Mladá Boleslav. A pilseni Skoda Művek a 19. század végén és a 20. század elején az Osztrák-Magyar Monarchia legnagyobb fegyvergyárának számított.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
20. Ókori állam-berendezkedések
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Róma első császára ellen is háborúba ment az ókor egyik legharciasabb asszonya, Fulvia Antonia
- Mi volt Róma bukásának oka?
- Egyezményes súlyú fémdarabokat használtak pénzként a bronzkori Európában
- Jeruzsálemben került elő egy Aquincumban talált ókori bronzmécses párja
- Ki volt a történelem legrosszabb politikai tanácsadója?
- Mi okozta a Római Birodalom bukását?
- Hét meglepő tény a római nőkről
- Valóban erotikus költészete miatt száműzte Róma császára a költő Ovidiust?
- Egész történelme során igen nagy volt Róma genetikai sokszínűsége
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap