Vörös Erőddel bővült a világörökségi lista
2007. július 2. 10:00
Az UNESCO Világörökség-bizottsága tanácskozásán döntött a hozzájuk benyújtott 45 pályázat sorsáról. Ennek értelmében összesen 22 új névvel bővült az világörökségi-lista.
Korábban
A világörökséggé nyilvánított Bordeaux |
Az újonnan világörökségi rangra emelt további színhelyek az UNESCO közleménye szerint a következők: az újdelhi Vörös Erőd Indiában, "amely a mongol építészet csúcspontja", az Ivani Ginzan ezüstbánya és kulturális övezete Japánban, a niszai pártus erődök Türkmenisztánban, a Kárpátok ősi bükkösei Szlovákiában és Ukrajnában, Lopé-Okanda ökorendszere és ősi kulturális tája Gabonban, a richtersveldi kulturális és botanikai tájegység Dél-Afrikában, a Twyfelfontein helyszín Namíbiában, valamint Tiaolu (Diaolou) és Kajping (Kaiping) Kínában. A bizottság jóváhagyta a svájci, alpesi Jungfrau-Altesch-Bietschhorn világörökségi természetvédelmi körzet kiterjesztését is.
A Svájc nyugati részén, a Genfi-tó (Léman-tó) mellett Lausanne és Vevey között elterülő 900 hektáros, teraszos művelésű Lavaux szőlővidéket szintén felvették a listára, közölték a helyi hatóságok. A burgundi szerzetesek által a 12. században ültetett szőlőket 1977-ben népszavazással minősítették védett területnek. Franz Weber svájci környezetvédő, aki a szőlővidék megóvásáért folytatott küzdelmet vezette, "fenséges szépségűnek" nevezte a térséget.
A Vörös Erőd oszlopai |
A jelenlegi ülésen jóváhagyott 22 új színhellyel összesen 851-re emelkedett a világörökségként védett helyek száma, ezek közül 660 kulturális jellegű, 166 természeti környezet, 25 pedig vegyes. A világörökség védelméről szóló egyezmény aláírása óta először fordult elő, hogy egy színhelyet töröltek a listáról - az arab nyársas antilop élőhelyeként ismert ománi élőhelyről van szó, annak területét ugyanis az ország hatóságai az eredeti egytizedére csökkentették.
Az Elba völgyét is a törlés veszélye fenyegette egy tervezett drezdai híd miatt, de végül a bizottság beérte azzal, hogy felszólította Németországot: négy hónapon belül dolgozzon ki más megoldást. A bizottság közölte továbbá, hogy négy, korábban veszélyeztetettnek minősített világörökségi színhelyet érintő fenyegetés megszűnt: ezek az egyesült államokbeli Everglades Nemzeti Park, a hondurasi Rio Platano rezervátum, a benini Abomey királyi palotái és a Katmandu völgye Nepálban.
A bizottság július 2-ig ülésezik, napirendjén szerepel még egy kényes vélemény-nyilvánítás, nevezetesen a jeruzsálemi Templomhegy térségében folytatott izraeli ásatások és átépítési munkálatok ügyében: a Templomhegy ugyanis az iszlám egyik szent helye, s muzulmán illetékesek tiltakoztak a munkálatok ellen.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2014
- Mátyásdomb: Lonkai-kastély
- Mi volt Augustus sikerének kulcsa?
- Zrínyi kirohanásai
- Az ujj nélküli apáca titka
- A gulyáskommunizmustól a műanyag kilencvenes évekig
- Kémelhárítók „rendszerváltása"
- Színészből lett politikusok
- A maffia Tízparancsolat-értelmezése
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap