2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Megtalálták a füzéri vár borospincéjét

2007. április 11. 13:15

Megtalálták a füzéri vár borospincéjét, a több évszázada betemetett járatok három ágát tárta föl eddig Simon Zoltán régész.

A sziklába vájt pince kiásását a Füzérért Alapítvány fedezte és régi dokumentumok alapján találtak meg egy 15 és egy 25 méter hosszúságú járatot, a harmadik méretét nem tudták felmérni, ez az ág ugyanis beomlott - ismertette a régészeti érdekességet Horváth Jenő polgármester. A feltárások során megtalálták a vár egykori kapujának és hídjának nyomait is.

Nézze meg a feltárás képeit galériánkban! 

Az 1992 óta folyamatos feltárás során sorban kerültek elő a Felsővárban a 17. századi leírásokból név szerint ismert palotaszárnyak megmaradt pincéi, a sütőház, a konyha, a sáfárház, a deákház, a "Rimay-bolt", a tömlöc, stb. Kirajzolódtak az egyes építési periódusok, napvilágra kerültek az egykori mindennapi élet használati tárgyai. Számos kőfaragvány újra visszaépíthető volt oda, ahonnan kihullott. A Felsővárban ma már csak a kút és a ciszterna kitisztítása van hátra.

Az Oltai Péter tervei alapján folyó rekonstrukció első lépése a kápolna lefedése volt. Ezt követte a kaputorony és a kapubástya helyreállítása, majd a palotaszárnyak nyugati végének részleges rekonstrukciója. A soron következő - hamarosan megkezdődő - munka a konyha, a sütőház és a sáfárház helyreállítása lesz.

Hétvégi várkalauz: Füzér
Természetesen a feltárás is folytatódik. Az elmúlt években már megkezdték az alsóvár feltárását, s kitisztították a kapu előtt húzódó szárazárkot is. Legutóbb sikerült azonosítani leltárakból már ismert, valójában már a váron kívül eső egyik borospincét. A szemközti hegyoldalba vágott háromágú pince teljes kitakarítása a küszöbön álló idény egyik feladata lesz.

A vár felújítására nemrég 52 millió forintot nyert az önkormányzat egy európai uniós alaptól, "Vár a Natúrparkban" program keretében. A pénzből a vár konyháját, a sütőházat, valamint az úgynevezett sáfárházat újítják fel. A várat évente 35-40 ezren látogatják, a most feltárt pincét - a kutatás, valamint a helyreállítás után - a tervek szerint a turisták előtt is megnyitják majd.

A különleges és védett vulkáni kúp tetejére az Aba nemzetségbeli Vak Andronicus által építtetett erődítmény az évszázadok során többször volt királyi vár, IV. Béla király 1235-1270-ig birtokolta. Perényi Péter mint koronaőr 1526-ban, Szapolyai János koronázása után szállíttatta Füzérre a koronát, ahol egy éven át őrizték.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
A füzéri vár madártávlatból (Gerba János felvétele)Ahonnan a feltárás elindult (Feld István felvétele)A késõgótikus kápolna részleteA „Rimay-bolt” feltárt maradványaiA Tárház alatti pince feltárás utánAz udvar a ciszternával és az ÉNy-i palota földszintjének részben helyreállított homlokzataAz alsóvár egyik feltárt helyiségeAz alsóvár szárazárkaFolyik a nyugati palotaszárny részleges rekonstrukciója

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!