Hódmezővásárhely mindennapjai a diktatúrában
2006. július 19. 10:15
Másfél éves készülődés után megnyitott az Emlékpont múzeum és oktatási központ. A helyi közösségek elmúlt ötven évének mindennapjai személyes és kollektív élményeken keresztül.
Terrorból a retróba Hódmezővásárhelyen
A Terror Háza stábja által készített multimédiás tárlat a mindennapi emberek szemszögéből kívánja láttatni a diktatorikus időszakot. Az intézmény létrehozásában közreműködő történészek közel 150 interjút készítettek, ezeken az egyéni sorsokon keresztül elevenedik meg Hódmezővásárhely közel fél évszázados (1944-1990) történelme.
Több száz tárgy érkezett a helyi társadalom felajánlásaiból, köztük könyvek, kitüntetések, rádiók, 3000 fénykép és helyi vállalatok termékei.
A kilenc tematikus terembe rendezett fotók, interjúk, dokumentumfilmek, és tárgyi emlékek mellett a múzeumban oktatótermek is találhatók, ahol történelemórák, tudományos konferenciák is helyet kaphatnak, valamint a város történelmét feldolgozó adatbázishoz is hozzáférhetünk.
A tanyarendszer szétzúzását, a megszakított hagyományokat a földszinten található elsõ terem eleveníti fel. Egy-egy helyiség foglalkozik a második világháború vásárhelyi áldozataival, bemutatja az egykori ellenállókat, a Fehér Gárda- szervezkedést, és tiszteleg a kivégzettek, illetve bebörtönzöttek, agyongyötörtek és tönkre tett életek előtt.
Papok, lelkészek vallanak arról, hogyan tudtak a vallás és egyházellenes ideológia szorításában megmaradni, hitet tenni, utat mutatni. Feltárul az erőszakszervezetek, az Államvédelmi Hatóság és a munkásőrség és az ügynökök által uralt időszak is. Személyes sorsokon keresztül elevenedik meg 1956 és a rákövetkező megtorlás.
A Kádár-korszak puha diktatúráját az emeleten idézték meg: itt kapott helyet az ipar, a tervgazdálkodás, a kötelezõ állami ünnepek, vagyis a mindennapok világa. A helyi gyárak, üzemek termékei, köztük az egykori hódgépes, elektromos meghajtású Puli kisautó is látható lesz az egyik emeleti teremben. Vásárhely gazdag művészetét bemutató "galériába" is várja a látogatókat, akik a retró hangulatú sportbüfében fejezhetik be "idõutazásukat".
A 2006. augusztus 1-ig mindenki számára díjmentesen látogatható kiállítás a hódmezővásárhelyi látogatóknak lakcímkártya felmutatásával ingyenes.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
zsidóság
- Túlzsúfolt lakások, éhezés és vég nélküli razziák – a budapesti gettó borzalmai
- Mások életéért adta sajátját Salkaházi Sára
- A buják betegségének tartották és üldözték a leprásokat a középkorban
- Hány aranyvonatot indítottak a németek 1945-ben Magyarországról?
- „Zenedobozokkal” vette fel a küzdelmet Hitler ellen a Rote Kapelle
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Ágyúkkal támogatta Ganz Ábrahám a magyar szabadságharcot
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05