Hazatért a Hollandiában 200 éve elesett brit katona
2013. május 9. 10:44
Egy 200 éve elhunyt, a brit Királyi testőrség Coldstream Gárdájához (Guards) tartozó katonát találtak két évvel ezelőtt Hollandiában. A Németalföld Napóleon uralma alóli felszabadításáért küzdő katona maradványait május elején szállították haza Nagy-Britanniába.
Korábban
Napóleon ellen
Több mint 200 éven át a holland tengerpart homokdűnéi között aludta örök álmát egy brit katona, mikor holland madarászok 2011 márciusában csontokat és fémtárgyakat fedeztek fel a földön, azon a területen, ahol már korábban is számos történelmi maradványt találtak a járókelők. A lelet feltárására Esther Poulus holland régészt kérték fel, akinek kollégáival igencsak sietnie kellett, hiszen csupán két napot kaptak az igen rossz állapotban lévő csontok vizsgálatára, mivel a part azon szakaszán egy ritka madár azokban a napokban kezdte meg a fészekrakást. A régészek már a munka elején gyanították, hogy a föld egy katona maradványait rejtheti, mivel a területen a napóleoni háború egyik csatája zajlott; az elhunyt nemzetiségét csak később, a puska és a ruhájából megmaradt szövetdarabok segítségével tudták azonosítani.
1799 augusztusában Nagy-Britannia és a cári Oroszország inváziót indított Észak-Hollandiában, hogy a Napóleon által életre hívott Batáviai Köztársaságot megbuktassa, s az Orániai-ház hatalmát visszaállítsa a terület felett. A brit-orosz csapatok – többek között az 1650-ben alapított, s máig működő Coldstream Guards második zászlóaljának ezer katonája – Groote Keeten mellett szálltak partra a yorki herceg vezetésével. A brit sereg 12 ezer főt számlált.
„Az ásatás azért is volt igazán különleges, mivel Hollandia történelmének ezen szakasza még kevéssé ismert, az országban ezt a hadjáratot az elfeledett háborúnak hívják” – mondta Poulus. A katonát az egyenruhájában temették el, s több puskát is találtak mellette, amelyeket vagy egyszerűen csak a sírba dobálták vagy egy másik elmélet szerint az ezekből összeeszkábált hordágyon szállíthatták el sírjáig az elhunytat.
A kutatócsapat a britet a zubbonyának törékeny ón gombjai alapján tudta beazonosítani, miután a Coldstream Guards jellegzetes csillaga, benne a kereszttel rajzolódott ki az egyiken. Továbbá a „Covent Garden” feliratot is el lehetett olvasni az egyik gombon, ami egy londoni székhelyű gombkészítőre utal. A hadjárat rövidsége – csupán egy napot töltött az inváziós sereg a környéken – segített a kutatócsapatnak a maradványok datálásában. A katona mellkasa be volt szakadva, s koponyájának nagy része is hiányzott, így azóta sem tudták megállapítani, mi okozhatta halálát.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2014
- Mussolini szeretőjének titkos naplója
- Szexualitás a görög és római vallásokban
- Magyar fürdők és kettétört mankók
- Erotikus és irodalmi lap lett a magyar ős-Playboy
- "Inkább a szexről beszéljenek, mint az áremelésről"
- Az egri vár régészeti kutatásának története
- Középkori kolostorok szemérmetlen titkai
- Azok a csodálatos Gindly lányok
- Templomerődök Erdélyben
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap