2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Hazatért a Hollandiában 200 éve elesett brit katona

2013. május 9. 10:44

Nehéz azonosítani

A kutatók felvették a kapcsolatot a brit királyi testőrséggel, amely azonban nem foglalkozik történelmi maradványok hazaszállításával, s a legtöbb brit szervezet a külföldi maradványok közül csak az 1914 utáni holttesteket viszi haza, így közel két éven át az észak-hollandiai város helyi önkormányzatának raktárában pihent a nem mindennapi leletegyüttes. Végül a hollandok unszolására idén május 2-án Haarlemben átadásra kerültek a csontok, s a gárda hazavitte 200 évvel ezelőtt elhunyt tagját.

Mivel a csontokból és a fogakból sem tudtak DNS-t kivonni, a kutatók a brit levéltárakat kezdték el átvizsgálni a katona személyazonosságának felderítése érdekében. Két névre tudták leszűkíteni a találatokat: Nathaniel Haines és Thomas Taylor. „Az Egyesült Királyság archívumai szerint ez a két katona a legveszélyesebb katonai feladatot vállalta, ugyanis gránátosként tevékenykedtek. A maradványokból ítélve katonánk körülbelül 180 centiméter lehetett, ami meglehetősen magasnak számított akkoriban, s összeillik elméletünkkel, ugyanis a brit hadsereg gránátosait a sereg legmagasabbjaiból válogatták össze” – mondta a holland kutató.

A gárda azonban nem osztozott a hollandok lelkesedésében, mivel mindkét név igen gyakori volt abban az időben, például 1790 és 1801 között 12 Thomas Taylors szolgált a brit királyi testőrség ezen alakulatában, fejtette ki Simon Vandeleur, a gárda nyugalmazott ezredese, aki nagy szerepet játszott a maradványok hazaszállításában.

„Az ezredről készült archívumok azt mutatják, hogy több mint száz ember halt meg 1799-ben a gárda tagjai közül, ráadásul ez az eredmény sem lehet pontos, mivel az angliai csata során jelentős mennyiségű levéltári anyag semmisült meg. Ráadásul abban az időben nem valami lelkiismeretesen vezették a nyilvántartásokat, ha egy katona meghalt, aktáját nagy valószínűséggel törölték, hiszen értelemszerűen már nem volt jogosult a nyugdíjra” – magyarázta szkeptikusan az ezredes, hozzátéve: kicsi a valószínűsége annak, hogy a leszármazottai előkerülnek. „Azonban megpróbáljuk, ha pedig nem sikerül, a londoni Lovastestőrségi dísztéren (Horse Guards Parade) ünnepélyes keretek között fogjuk a hamvait szélnek ereszteni” – tette hozzá.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!