Emma Hamilton kifinomult erotikus előadóművészetével bűvölte el Lord Nelsont
2018. április 26. 18:51 Jeki Gabriella
Korábban
A hármas kapcsolat izgalomban tartotta a londoni közvéleményt
Szeretői viszonyuk javarészt a nyilvánosság előtt zajlott, amelyről gyakran cikkezett a korabeli sajtó is. A pletykalapok minden lépésükről tudósítottak Lady Hamilton öltözködésétől kezdve a házuk berendezésének stílusán át az általuk adott estélyek vacsoramenüjének fogásáig. A botrányos affér miatt a Külügyminisztérium megkérte a 72 éves Sir William-et, hogy mondjon le posztjáról, az Admiralitás pedig újra szolgálatba rendelte Nelsont. Az altengernagy a La Manche védelmében vett részt, majd az 1801. október 22-i fegyverszünet után, egyre romló egészségi állapotban térhetett ismét haza Angliába. A hős és szeretője így novemberben újra reflektorfénybe került, és Nelson felesége, Fanny (aki hét éve nem látta férjét) csupán a háttérből figyelhette az eseményeket. Hamarosan követelte, hogy Lord Nelson váljon meg a szeretőjétől. Arra azonban nem számított, hogy az ultimátum annyira feldühítette férjét, hogy úgy döntött, benyújtja a válókeresetet. Kifizette vagyonának felét, és végleg kiköltözött közös otthonukból. Soha többet nem látták egymást.
Nelson 1802-ben vásárolta meg a Merton Place udvarházat Surrey grófságban, ahol jó ideig együtt éltek Emmával (sőt, néha Sir Williammal is). A hármas kapcsolat erős izgalomban tartotta a londoni közvéleményt, az emberek minden apró részletet imádtak elolvasni ezzel kapcsolatban az újságban, míg mások nem voltak hajlandóak szóba sem állni velük. Bár akkoriban a legtöbb arisztokrata szeretőt tartott vagy kereste a kurtizánok társaságát, azonban Nelson volt az első, aki ezt nyíltan felvállalva elhagyta feleségét a viszony miatt. Ezt látva sokan megbotránkoztak.
Lord Nelson nagy nyomás alá került: a sajtótól félve elégette Emma leveleit és arra kérte a nőt, hogy ő is tegye ugyanezt azokkal, amiket tőle kapott. Megpróbált szembe menni a társadalmi ítéletekkel, miközben igyekezett megőrizni a tiszteletre méltó életmód látszatát. Amikor Sir William 1803-ban elhunyt, Nelson a fegyverszünet végével visszatért a tengerre. A magára hagyott Emma már terhes volt a második gyermekükkel. A kislányuk 1803. elején született meg, ám néhány hetes korában elhunyt. Az elkeseredett anya szerencsejátékokban keresett vigasztalást, amivel hatalmas összegeket játszott el, és féktelen költekezésbe kezdett. Nelsonnal sem látták egymást két év, három hónapig, aki csak 1805. augusztusában tért vissza Angliába.
A férfi egy boldog és tartalmas három hét után szeptemberben azonban újra megkapta a behívóját: ezúttal Cadiz melletti Trafalgar-fok közelébe hajózott. A csata előtt megírta végakaratát: minden vagyonát Emmára és Horatia-ra hagyta, és nemzeti hősként kérelmezte a kormányától, hogy biztosítsák szeretőjének azt a szükséges összeget, amellyel Emma „megtarthatja rangját az életben”. Nelson altengernagy 1805-ben elesett a csatában, és a londoni arisztokrácia gyorsan leírta Emmát, akit már csak erkölcstelen múltú özvegyasszonynak tekintettek. Felerősödtek körülötte a pletykák is, és a kormánynak esze ágában sem volt válaszolni a támogatást kérő beadványára. Az adósság és az árulás csapdájába esett.
Emma rövid idő alatt felélte a a Sir William Hamilton után kapott szerény nyugdíját, és komoly adósságokat halmozott fel. Innen már egyenes út vezetett az adósok börtönébe. Csak egy év után, 1814-ben szabadult és menekülni kezdett lányával, Horatiával együtt a hitelezők követelései elől. Végül a franciaországi Calais-ban kötöttek ki, ahol az alkoholba fojtotta bánatát. Teljesen elszegényedve, 1815. január 15-én (néhány hónappal az 50. születésnapja előtt) halt meg májzsugor következtében.
Facebook javaslat: Botrányos szerelmi ügyei, kifinomult erotikus előadóművészete tették a 18–19. század fordulóján az előkelő társaságokban Európa-szerte ismert személyiséggé Lady Emma Hamiltont. A döntő jelentőségű trafalgari csata győztes hadvezére, Lord Horatio Nelson is menthetetlenül beleszeretett. Botrányos viszonyuk éveken át szolgáltatott témát a londoni arisztokráciának.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap