2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Bontatlan zsoldpénz került elő a második világháborúból

2005. november 22. 10:30

A II. világháborús zsoldot, több mint 18 ezer pengőt kapott eredeti csomagolásban a Hadtörténeti Intézet és Múzeum.

Faludy Győző, főhadnagyi rangban a magyarországi légierőnél szolgált, amikor 1945 májusában Bajorországban amerikai fogságba esett. A bajtársaitól elszakított, magára maradt katona csak egy év múlva lépett újra magyar földre, a rá bízott 18790 pengő kincstári összeggel együtt. A két világháború közötti időben ez hatalmas vagyonnak számított, elég csak az akkori slágerre gondolni (amely szerint havi kétszáz pengő fix-szel az ember könnyen viccel).

A honvédtiszt ezután a civil életben helyezkedett el és úgy döntött, hogy a pénzt csak akkor adja át a hatóságoknak, ha a szovjet csapatok kivonulnak Magyarországról. Ezt azonban nem érhette meg. A hadipénztárt egy barátjára, Wegenast Róbertre bízta azzal a kéréssel, hogy alkalmas időben adja át az illetékeseknek.

Az Érden élő festőművész, színházi díszlettervező az évek alatt megfeledkezett a bankókról, egészen addig, amíg a Hadtörténeti Intézetbe kapott meghívót egy könyvbemutatóra, ahol többek között az íróval is beszélgetett a II. világháború eseményeiről és a magyar királyi légierő hajdani szerepéről. Ekkor jutott eszébe az egykori titok, és úgy gondolta, most alkalmas az idő arra, hogy átadja a hadipénztárt.

Az ezres címletű pengőket is tartalmazó, két kézben elférő köteget eredeti csomagolásban kapta meg a múzeum: egy 1945. február 2-i `Uj szó` című újságba csomagolták és spárgával kötötték át a papírpénzt.

Hadtörténeti Intézet és Múzeum egyébként múlt szerdán ünnepelte fennállásának 87. évfordulóját. Az ünnepélyes megemlékezésen bemutatták az `...és újfent a hadiidők!` című könyvet, amely az első világháborúról szóló tavalyi kötet folytatása. Az intézmény önerejéből jelentette meg a könyvet, amelyet munkatársai szerkesztettek a második világháborúról. A történeteket, archív fotókat saját szakgyűjteményükből válogatták ki. Az emlékkötet három fő részből áll. Az első általános áttekintést ad a háborúhoz vezető útról, a második a fegyver- és csapatnemeket ismerteti, a harmadik rész pedig olyan érdekességeket mutat be, mint például a magyar haderő ruházata és felszerelése, a magyar kitüntetések a háború idején, továbbá katonai sírokban talált emléktárgyak, fotók és levelek.

(Múlt-kor/MTI-Panoráma)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár