Géniusz és pedofil – Paul Gauguint Tahitin ábrázoló fényképekre bukkantak
2017. február 15. 14:51
Paul Gauguin, a híres francia festő élete utolsó évtizedének jelentős részét a csendes-óceáni szigetvilágban található Francia Polinéziában töltötte. Az itt töltött időszak alatt a szigetek és az őslakosok életét bemutató idealizált festményeinek franciaországi értékesítéséből tartotta fenn magát. A képek telített színei és élénk ábrázolásai azonban nem csak a posztimpresszionista alkotó géniuszát jelenítik meg, hanem egy pedofil lelkébe is bepillantást engednek, olvasható a Smithsonianban.
Korábban
A festő már negyvenes éveiben járva, 1891-ben döntött először úgy, hogy maga mögött hagyja feleségét, öt gyerekét és unalmasnak tartott párizsi életét, hogy a képzeletében egzotikus paradicsomként létező Tahitire költözzön. Ezen évei alatt Gauguin nem csak arról vált hírhedté, hogy előszeretettel alkalmazott serdülőkorú polinéz lányokat modellként akt- és erotikus festményei elkészítése során, hanem arról is, hogy gyakran létesített velük szexuális kapcsolatot is. Az őslakosok között élve felépítette a Gyönyörök házát, ahol számos kiskorút fertőzött meg szifilisszel és közülük egy Pahura nevű 14 éves lányt „feleségként” maga mellé is vett. Pahurától egy fia és egy még csecsemőkorában meghalt lánya született.
A Smithsonian beszámolója szerint nemrégiben előkerült két homályos fénykép, amelyek Gauguint ábrázolhatják 1896 nyarán fiatal felesége társaságában. A képeket a festő barátja, Jules Agostini készítette, aki akkoriban a francia gyarmati kormányzat hivatalnokaként tevékenykedett Tahitin. A képeken szerepel még egy férfi, egy bizonyos Joseph Gouzer, aki a francia haditengerészet orvosaként szolgált ekkor. A képeket egy német műgyűjtő, Daniel Blau szerezte meg, amikor egy 2015-ös aukción megvásárolta Agostini két fényképalbumát.
Habár egy, a képeket megvizsgáló Gauguin-szakértő bizonyosnak tartja, hogy azok valóban a festőt ábrázolják, a különféle őslakos kultúrákat és művészetüket bemutató párizsi Quai Branly Múzeum fényképgyűjteményének vezetője, Christine Barthe óvatosságra int: „Bár sokan vágynak rá, hogy Gauguint lássák a képeken, de vágyaknál többre van szükségünk.”
Gauguin végül a szervezetét régóta gyötrő szifiliszben halt meg 1903-ban, hosszú kórházi kezeléseket követően. Amennyiben a képek valóban Gauguint ábrázolják, akkor azok, a fotókat megtaláló Blau szerint, nem sokkal egy ilyen kórházi kezelés után készülhettek.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nőtörténet
- Golda Meir békében és háborúban
- Liszt Ferenccel is szóbahozták a botrányhős táncosnőt, Lola Montezt
- Még nem beszélte a nyelvet, de filmszerződést kapott Amerikában Anita Ekberg
- Jelentős embermentő tevékenységet folytatott a II. világháború alatt Nemes Nagy Ágnes
- Háború a diáklányok szemszögéből
- Iróniával és humorral mutatta be korának társadalmi ellentmondásait Jane Austen
- Az egyenjogúságtól tartva 1921-ben betiltották a női focit
- Margaret Thatcher az Egyesült Királyság élén
- Viktória királynő közbenjárásával szabadult ki a börtönből Kossuth Zsuzsanna
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap