Állami pompával temetik újra III. Richárdot
2014. augusztus 8. 08:56
Több mint ötszáz évvel a halála után, államfőknek kijáró pompával fogják újratemetni jövő márciusban az 1485-ös bosworthi csatában elesett uralkodó, III. Richárd földi maradványait - írja a The Daily Telegraph.
Az újratemetést két évvel az után jelentette be a leicesteri katedrális, hogy több mint ötszáz évvel a halála után egy parkoló alatt megtalálták III. Richárd elveszettnek hitt földi maradványait. A csontok felfedezése és a király azonosítása az utóbbi idők egyik legszenzációsabb angol régészeti felfedezése volt. A maradványokra ahhoz a helyhez közel bukkantak rá, ahol 1485-ben a rózsák háborúját lezáró bosworthi csatát vívták, s amely során Richárd is életét vesztette. Ő volt az utolsó angol király, aki csatában halt meg, s akinek a mai napig nincs sírhelye.
III. Richárd az angol történelem egyik legellentmondásosabb személyisége: néhányan fenevadnak tartják, aki nem riadt vissza rokonai meggyilkolásától sem, hogy trónra léphessen, mások azt állítják, hogy ellenségei festettek róla igaztalan képet a Tudor-korban. William Shakespeare drámájában hatalomimádó púposnak festette le őt, ami kétségkívül sokat rontott Richárd addig sem túl hízelgő megítélésén.
Angol sajtóhírek szerint a 2,5 millió fontból megvalósuló ceremónia során a maradványokat több olyan angol településre is elviszik az angol uralkodó "utolsó útján", amelyek III. Richárd életében fontos szerepet játszottak. A katedrális vezetői elmondták, hogy bár III. Richárd hivatalosan nem fog állami temetésben részesülni, az aktus nagyon hasonló lesz ahhoz. A leicesteri katedrálisba a tervek szerint 2015. március 22-én érkeznek meg az angol király csontjai; itt három napig lesz látható az uralkodó ólomkoporsója, az újratemetés időpontja március 26.
III. Richárd újratemetésének megszervezése nem volt zökkenőmentes. A néhai uralkodó jelenkori leszármazottainak egy csoportja, a Planagenet Alliance ugyanis azt akarta, hogy az 1485-ben elhunyt ősüket az észak-angliai Yorkban, 26 hónapos uralkodásának északi hatalmi központjában temessék el, ezért bírósági eljárást indítottak. Az ügyben illetékes három bíró május végén úgy döntött, semmi sem indokolja, hogy megváltoztassák a brit igazságügyi minisztérium korábbi döntését, amely engedélyezte Leicesternek a csontok újratemetését.
A hírek szerint eddig 1 millió fontot sikerült összegyűjteni az újratemetkezés költségeinek fedezésére, de a leicesteri katedrálisban bizakodóak, hogy az elkövetkező 8 hónapban sikerül a maradék forrást is előteremteni.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
21. A világvallások és összehasonlításuk
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Miért nem ettek a japánok 1200 éven át húst?
- Miként gondolkodtak isteneikről a vikingek?
- Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
- Hol van Keresztelő Szent János feje?
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Az iszlám születése – ki volt Mohamed próféta?
- Kincsekért, foglyokért, dicsőségért vagy vallásuk védelmében támadtak a vikingek Európára?
- „Az elképzelhető legarrogánsabb és leggonoszabb emberek”: kik voltak a török elit keresztényből lett muszlimai?
- Öngyilkosság vagy megvilágosodás – így mumifikálták önmagukat a buddhista szerzetesek
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap