Megosztottság Vukováron a város elestének évfordulóján
2013. november 18. 17:19 MTI
Megosztottság jellemezte hétfőn azt a megemlékezést, amelyet Vukovár elestének 22. évfordulóján rendeztek a kelet-horvátországi városban: az ünnepségen a teljes horvát államvezetés megjelent, a honvédő háború áldozatainak emlékét őrző temetőig tartó emléksétán azonban nem vehettek részt.
A helyi kórháznál tartott hétfői ünnepség után az emlékezők 5 és fél kilométeres sétát tettek a háború áldozatainak emlékét őrző temetőig, ahol megkoszorúzták a síremlékeket. A megemlékezésen a helyiek és a hozzátartozók mellett Ivo Josipovic köztársasági elnök, Zoran Milanovic miniszterelnök, Josip Leko házelnök, a teljes horvát kormány, egyházi vezetők, diplomaták és veteránok rótták le tiszteletüket.
A sétán azonban az államvezetés nem vehetett részt, mert a városban kihelyezett horvát és szerb kétnyelvű táblákat ellenző háborús veteránok ezt megakadályozták. A veteránok a hivatalos megemlékezéstől különválva rótták le tiszteletüket, hozzájuk csatlakozott Ante Gotovina, Mladen Markac és Ivan Cermak horvát tábornokok is, akiket a szerbek háborús bűnösnek tartanak a horvátországi szerbek lakta Krajina elleni 1995-ös Vihar hadművelet civil áldozatai miatt.
Vukovárt a délszláv háború elején, 1991. november 18-án a Jugoszláv Néphadsereg (JNA) és a szerb szabadcsapatok 87 napig tartó ostrom után foglalták el. A helyi kórház adatai szerint három hónap alatt 1624 ember halt meg és több mint 2500 szenvedett valamilyen sérülést. Körülbelül 7 ezer városvédőt és civilt hurcoltak szerb koncentrációs táborokba, körülbelül 22 ezer horvát és nem szerb nemzetiségű embert üldöztek el a városból, 464-en pedig eltűntek.
A szerb katonák a kórházból több mint 200 embert - betegeket, orvosokat, nővéreket - vittek a Vukovártól öt kilométerre fekvő ovcarai raktárba, ahol agyonlőtték őket. Más adatok szerint 3-5 ezer, főleg civil áldozata volt a harcoknak, amelyekben a város épületeinek 90 százaléka megrongálódott.
Vukováron november elején elhalasztották a kétnyelvű táblák használatának kötelezettségét, mivel augusztus óta több ilyen táblát is leszereltek és megrongáltak horvát nacionalisták, a cirill betűs írásmód ellenzői. Horvátországban az alkotmány előírja, hogy kétnyelvű táblákat kell elhelyezni azokon a településeken, ahol a lakosság legalább egyharmada egy másik nemzetiségi csoporthoz tartozik. A kelet-horvátországi Vukováron a lakosság több mint egyharmada szerb nemzetiségű.
A horvát nacionalisták ellenzik a szerb feliratokat, arra hivatkozva, hogy az 1991-95-ös délszláv háború elején a szerb csapatok teljesen lerombolták a várost. A veteránok - akik most megakadályozták, hogy az államvezetés koszorút helyezzen el az emléktemetőben - aláírásgyűjtésbe kezdtek, a céljuk az, hogy népszavazást írjanak ki a cirill betűs írásmód használatáról, és a kisebbségi nyelvhasználatra vonatkozó egyharmados küszöböt 50 százalékra emeljék.
A vukovári városi tanács november 4-én különleges kegyeleti státusú várossá nyilvánította Vukovárt a horvát honvédő háború áldozatai iránti megkülönböztetett tiszteletre hivatkozva. Emellett megváltoztatták a település alapokmányát, amelyben kimondják, hogy a város hivatalos nyelve a horvát, a hivatalos írásmód pedig latin betűs.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
15. A középkori magyar királyság megteremtése
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- Harcokkal és törvényekkel fektette le Szent István az évezredes magyar államiság alapjait
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05