Aki James Bond alakját megihlette
2012. szeptember 25. 18:03
Egy történész kutatása szerint Nagy-Britannia legnagyobb második világháborús kéme, a White Rabbit név alatt futó titkos ügynök keresendő Ian Fleming James Bond karaktere mögött. Frederick Edward "Tommy" Yeo-Thomas repülőezredesnek még a buchenwaldi koncentrációs táborból is sikerült megszöknie.
Korábban
A White Rabbit álnevet viselő tiszt háromszor szállt le ejtőernyővel a németek által megszállt Franciaországban, mielőtt elfogták, s a Gestapo megkínozta volna. Az egyik küldetése alkalmával közvetlenül magának Winston Churchillnek kellett jelentést tennie. Elfogását követően a buchenwaldi koncentrációs táborba szállították, ahonnan sikerült megszöknie, s elérnie a szövetséges védelmi vonalakat.
A James Bondhoz való kapcsolatát felderítő dokumentumot a nyugat-londoni Nemzeti Levéltárban Sophie Jackson történész tárta fel, aki a Churchill’s White Rabbit: The True Story of a Real-Life James Bond című könyvében fejtette ki kutatásait. Jackson egy 1945-ből származó feljegyzést talált, amelyet a szintén a brit hírszerzésnél dolgozó Fleming írt, s amely az ügynök sikeres szökéséről számolt be. A történet két szereplője a hírszerzés két különböző osztályán dolgozott, de hamarosan kapcsolatba kerültek.
Jackson szerint ez az egymásra találás, illetve a Yeo-Thomas és James Bond közötti figyelemreméltó hasonlóság alátámasztja elképzelését, amely szerint Fleming karaktere kollégája természetén és ténykedésén alapszik. A fiktív és a valóságos ügynök közti párhuzam a személyes életükben, a nőkkel való bánásmódjukon és titkos ügynöki működésükön érhető tetten.
Yeo-Thomas ezáltal beállt a James Bond karakterét inspirálók hosszú sorába, akik között megtalálható Conrad O’Brien-ffrench, Patrick Dalzel-Job, Bill “Biffy” Dunderdale, Fleming testvére, Peter és maga a szerző is.
Az egyik legszembetűnőbb párhuzam az, amikor a Casino Royale című első Bond-regényben a fiktív kémet olyan technikákkal kínozzák, mint Yeo-Thomast. Ezenkívül a halottaskocsiban való bujkálás, a személyazonossággal való játék, a nők gyors meghódítása, a vonatokon való ugrálás vagy az egyenruhacsere mind-mind hasonlóságot mutat a két szereplő között.
Egy küldetése során az „igazi Bond” a németekkel teletömött Lyon-Párizs expresszen utazott, ahol a helyi Gestapo hírhedt vezetője, a „lyoni mészáros” néven elhíresült Klaus Barbie ült le vele szembe. A náci hírszerzés rajta volt Yeo-Thomason, ám a források szerint sikeresen érte el a megszállt fővárost, miután a franciául folyékonyan beszélő angol elcsevegett a mészárossal, a német megszállás híveként tüntetve fel magát. Az ellenséggel való közvetlen találkozás a Fleming From Russia, With Love című regényében is megtalálható, amikor James Bond az Orient Expressen egy ellenséges ügynökkel vacsorázik.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap