A Csatáry-ügy hiteles története
2012. július 25. 14:12
Sokkal több tanúvallomás áll rendelkezésre a Csatáry-ügyben a Képíró-perhez képest, de újabb információk már nem valószínű, hogy előkerülnek a múlt héten őrizetbe vett 97 éves férfi kassai ténykedéséről - mondta el Gellért Ádám nemzetközi büntetőjogász a Holokauszt Emlékközpontban tartott sajtótájékoztatón.
Korábban
Szita Szabolcs, a Holokauszt Emlékközpont ügyvezető igazgatója bevezető előadásában leszögezte: céljuk nem az ítélkezés vagy a felmentés, hiteles dokumentációt kívánnak bemutatni Csatáry László második világháborús tevékenységéről. Sok téves információ kavarog a sajtóban, ezzel a kérdéssel pedig az utóbbi évtizedekben nem foglalkozott senki.
Csősz László történész rövid, az 1944-es magyarországi deportálásokat boncolgató előadásában elmondta: a magyarországi holokauszt világtörténelmi jelentőségét elsősorban az időzítése adja. Erre ugyanis 1944-ben, a holokauszt végén került sor. A Holokauszt Emlékközpont kutatója rámutatott: Adolf Eichmann semmire sem ment volna a magyar közigazgatás kollaborációja nélkül, számos magyar politikus számára régóta dédelgetett terv volt a zsidóság eltávolítása. A belügyminisztérium a legelszántabb antiszemiták kezébe került, példátlan gyorsasággal zajlottak az események, mindössze 56 nap telt el a megszállástól a zsidók megjelöléséig és összegyűjtéséig, s újabb 56 nap leforgása alatt deportálták a vidéki magyar zsidóságot.
Gellért Ádám nemzetközi büntetőjogász, a Holokauszt Emlékközpont külsős kutatója a téma legújabb kutatásainak eredményét összegezte. Több ezer, a kassai gettóról és a téglagyárokról szóló oldalnyi iratot sikerült feltárni. A szakértő figyelmeztetett: a sajtóban több információ is tévesen jelent meg a deportáltak számáról; a Kassáról Auschwitzba küldött zsidók számáról a sajtóban leggyakrabban előforduló szám 15707 fő – ezt azonban korabeli MÁV-dolgozók állították össze, ő 11839-re teszi az összesen négy transzportban (az első 1944. május 15-én, az utolsó június 2-án indult) deportáltak számát, amiből 7833-an Kassáról, 4006 fő pedig Abaúj-Torna megyéből érkezett.
A városi gettó 1944. április 21. és május közepe között állt fenn, míg a téglagyárakban április 25-től kezdték az embereket összetömöríteni. A téglagyárban összesen 12 ezren dolgoztak körülbelül másfél hónapon keresztül, ezen idő alatt összesen 31 halálesetről tudni. A deportálásokat végrehajtó kassai hatósági szervek élén egy hármas bizottság állt. Dr. Horváth György volt a kassai rendőrkapitányság vezetője, mellette volt Sárváry Jenő csendőr ezredes és Schmidtziffen százados (SS-Hauptsturmführer). Csatáry László ennek a hierarchiának – mint rendőr segédfogalmazó – állt az utolsó előtti lépcsőjén.
Csatáry László tevékenységéről nagy iratanyag áll rendelkezésre, aláírásával több száz ilyen dokumentum maradt fenn. A sajtótájékoztatón egyébként több olyan dokumentumot is bemutattak, amelyen Csatáry László aláírása alatt a "gettóparancsnok" titulus szerepel. Ellene összesen 17 tanú vallott, a vallomásokat pedig az ügyészség is megvizsgálta, s a gyanúsítás is ezeken alapszik. Csatáry két-három hétig volt a gettó parancsnoka, majd a téglagyárba került, amelynek vezetőségében állandó fluktuáció volt. Szigorú, kegyetlen, szadisztikus emberként írják le Csatáryt, aki kínzásra adott utasításokat, s nem engedett szellőző réseket vágatni a marhavagonokban.
Két különböző tanúvallomás is azt állítja, hogy a bevagonírozást illetve a szelektálást is Csatáry intézte. Gellért Ádám elmondta: több új információ valószínűleg nem kerül elő sem a kassai levéltárakból, sem pedig Budapestről. Kérdésre válaszolva rámutatott, hogy sokkal több (de minőségileg nem biztos, hogy jobb) tanúvallomás van a Képíró-perhez képest – Képíró Sándor csendőr százados ellen mindössze egyetlen tanúvallomás alapján emeltek háborús bűncselekmény elkövetése miatt vádat –, ezért a Csatáry-ügy sokkal megalapozottabb, ráadásul a férfinak sokkal nagyobb a felelőssége, mint amivel gyanúsítják.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
16. Reformáció és katolikus megújulás
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Színlelt emberrablás mentette meg Luther életét a birodalmi átok kimondása után
- A leves, amely megállított egy háborút
- Saját pénzén, pápai elismerés nélkül alapította meg egyetemét Pázmány Péter
- A kapitalizmus fejlődéséhez is hozzájárultak Kálvin János tanai
- Luther Mártont majdnem agyonütötte egy villám, megfogadta, ha túléli, szerzetesnek áll
- Eleinte nem akart egyházszakadást, később már Antikrisztusnak nevezte a pápát Luther
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Angyalok vagy egy trágyadomb miatt élhették túl a zuhanást a prágai defenesztráció áldozatai?
- Csak híveket akartak toborozni az egyházak a boszorkányüldözéssel?
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap