Megtalálhatták Keresztelő Szent János csontjait
2012. június 18. 08:49
Tudósok szerint az egyik bulgáriai középkori templomban talált csontdarabkák Keresztelő Szent Jánoshoz tartozhattak. Az egyik ujjperc vizsgálata után a kutatók megállapították, hogy a csontok mind egy embertől származnak, aki az i.sz. 1. században élt a Közel-Keleten. Az emberi maradványok mellett három állati eredetű csontot is találtak az ereklyetartóban.
Korábban
Arra természetesen nincs lehetőség, hogy a kutatók minden kétséget kizáróan megállapítsák, valóban a Jézus Krisztust megkeresztelő szenthez tartoznak-e az emberi maradványok. Azonban a csontokat tartalmazó szarkofág mellett találtak egy másik tartót is, amelyen Szent János neve és ünnepének dátuma, azaz június 24-e olvasható. A radiokarbonos vizsgálatok kiderítették, hogy ez az időszámításunk szerinti első századból való, s megegyezik az Újszövetség dátumával.
„Van néhány adatunk, ami igen érdekes” – nyilatkozta Thomas Higham, az Oxfordi Egyetem kutatója. „Mindezek alapján arra következtethetünk, hogy a csontok egy Közel-Keletről származó férfitől eredeztethetőek.” A csontokat kér bolgár régész, Kazimir Popkonstantinov és Rossina Kostova találta meg az 5-6. században épült Sveti Ivan (Szent Iván) szigetén lévő templomban. Az oltár alatt a régészek egy 15 centiméteres márványszarkofágot is találtak, amelyben hat emberi és három állati csont volt. Később a kutatók fél méteres távolságra ráleltek a vulkanikus tufából készült második tartódobozra is, amelyen ez volt olvasható: „Uram, segítsd meg a te Tamás szolgád!”, mellette pedig a már említett név és a dátum.
Az emberi csontok között ujjpercet, fogat, koponyadarabot, egy bordát és egy karcsontot találtak a kutatók, akik az ujjpercből vett szerves anyagok vizsgálata után megállapították, hogy a csontok mind egy embertől származnak. „Leginkább attól féltünk, hogy a maradványok modern DNS-sel fertőződtek meg, így nem mutatják majd ki a csontok valódi korát” – fejtette ki Hannes Schroeder oxfordi kutató. „Azonban a vizsgálatok bebizonyították, hogy valóban régi, több száz éves maradványokkal állunk szemben.”
Meglepő módon a három állati csont (egy juhtól, egy szarvasmarhától és egy lótól származó) 400 évvel idősebb az emberi csontoknál. A kutatók szerint a három csontot egy időben helyezték az oltár alá, amire kétféle magyarázatot adtak: vagy meg akarták gyalázni a szent csontjait vagy egy jószándékú laikus még lenyűgözőbbé kívánta tenni az ereklyét, s kiegészítette néhány újjal is.
Georges Kazan oxfordi tudós kutatásai szerint a Keresztelő Szent Jánostól származó ereklyék a 4. században Konstantinápolyon keresztül hagyhatták el Jeruzsálemet. Semmi sem bizonyítja, hogy az ereklyék valóban a szentté voltak, ám a kutatók kizárni sem tudták ennek lehetőséget. A középkorban rendkívül sok volt a hamis ereklye: Jézust például a keresztfára maximum három vagy négy szeggel szegezték fel, azonban legalább 30 ilyen ereklyét tiszteltek abban az időben. Kálvin egyszer össze is írta, hogy a keresztfa ereklyékből akár egy komolyabb hajót is elkészíthetnének. De egy 2007-es tanulmány azt is megállapította, hogy az egyik francia templomban évszázadokig Jeanne d’Arc földi maradványaiként tisztelt ereklye valójában egy egyiptomi múmiáé volt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2014
- Elhagyott kastély a 19. századi "Chicagóban"
- Rembrandt, a titokzatos
- Híres történelmi csókok
- Ilyen volt Hitler magánélete egy hódolója szerint
- A budai zsidóság az oszmán hódoltság idején
- A Horthy-Hitler-találkozók históriája
- Meghökkentő múltbéli fogások
- A Horthy-kultusz és a magyar zsidóság
- Az életébe került a mexikói kaland Ferenc József öccsének
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap