Azonosították a középkori nép elveszettnek hitt nyelvét
2012. május 23. 11:59
A mai skótok ősei több száz, titokzatos faragott követ hagytak az utókorra. Ezekről a legutóbbi vizsgálatok kiderítették, hogy az i.sz. 4. századtól 843-ig a mai Skócia területét uraló piktek által használt nyelv írásos változatát őrizték meg. A törzsszövetség nyelvét egyelőre nem sikerült kibetűzni.
Korábban
A Pikt Köveknek is nevezett stilizált bevéséseket – amelyekről eddig azt hitték, hogy egyszerű sziklarajzok – sokáig a címertan tudománya vizsgálta. A Proceedings of the Royal Society A című folyóiratban közölt tanulmány szerzői viszont arra a konklúzióra jutottak, hogy a kövek a mai Skócia északi és keleti részén élt kelta törzseket összefogó piktek elveszett nyelvének emlékét őrizte meg.
„Tudjuk, hogy a pikteknek külön beszélt nyelvük volt, amely a szimbólumokkal való kommunikációt egészítette ki. Ahogyan Beda Venerabilis angol szerzetes és krónikás írja: a mai Nagy-Britannia területén négy nyelv volt: a brit, a pikt, az angol és a skót” – közölte a tanulmány egyik szerzője, Rob Lee, aki kollégáival – Philip Jonathan és Pauline Ziman – több száz követ vizsgált meg a Shannon-entrópiafüggény segítségével: a matematikában ismert metódussal a bevésések irányát, sorrendjét és már karakterét sikerült megállapítani.
Az így kapott eredményt aztán összehasonlították a különböző nyelvekkel, az egyiptomi hieroglifákkal, különböző kínai szövegekkel, a latin, az angolszász, az óír, az ówalesi és az óészaki írott nyelvekkel. A Pikt Kövek nyelvezete egyikre sem hasonlított, valószínűleg a középkori nép beszélt nyelvének írott változata lehet.
Habár Lee és csapata eddig még nem tudta kibetűzni a pikt nyelvet, a megvizsgált szimbólumok számos „meglepetéssel” szolgáltak: van olyan, amelyik egy kutyafejre, a másik lóra, trombitára, tükörre, fésűre, szarvasra, fegyverre illetve keresztre hasonlít. Paul Bouissac, a Torontói Egyetem nyelvészprofesszora szerint „valószínű, hogy a pikt szimbólumok az általuk használt írás példái”, de mint elmondta, kellene egy „pikt rosette-i kő”, amellyel annak idején az egyiptomi hieroglifákat is megfejtették.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2017
- Páratlan párok – megjelent a Múlt-kor nyári száma
- Kirakatházasság 1932-ből
- Róma mindenható matrónája
- Amerikai mámor Magyarországon
- Egy zárdából megszöktetett, boldoggá avatott Árpád-házi hercegnő
- Záray Márta és Vámosi János
- Paraguay tirannoszaurusza
- Az evezősök, művészek és bohémek gondtalan reggelije
- A tudomány és a sport kastélya Tordason
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.