Gyógyfürdő-történeti kiállítás nyílt Hévízen
2012. március 23. 13:07 MTI
Az évszázadok óta gyógyító hatásáról ismert tó, az itt folyó gyógyítás, illetve maga a település története ismerhető meg azon a csütörtökön megnyílt állandó tárlaton, amely először mutatja be átfogóan Hévíz múltját.
Korábban
A tárlat a tó keletkezésétől egészen a 21. századig végigvezeti a látogatókat Hévíz történetén, kronologikus sorrendben mutatva be a gyógytó és a település kialakulását, valamint az orvosi, gyógyászati emlékeket. Hermann Katalin, a Gróf I. Festetics György Művelődési Központ, Városi Könyvtár és Muzeális Gyűjtemény művészeti vezetője, A világon egyedülálló címet viselő tárlat rendezője elmondta: a bemutatott tárgyak, emlékek jelentős része magángyűjtőktől származik, de számos darabot kaptak a keszthelyi Helikon Kastélymúzeum gyűjteményéből is.
Juhász Árpád geológus a kiállítás megnyitásaként arról beszélt, hogy a hévízi tó bizonyos értelemben egyedülálló csoda a világon, mert bár a Föld felületének több mint kétharmadát víz borítja, az többségében sós víz. Felelevenítette, hogy az 1980-as években végveszélyben volt ez a kincs, s akkor csak széleskörű összefogással sikerült megmenteni. Az akkor az ő közreműködésével készült film is igyekezett rádöbbenteni a döntéshozókat, hogy az ajkai bauxitbányászat a karsztvíz kiemelése miatt teszi tönkre a gyógytavat.
Hévíz első állandó tárlatának legrégebbi darabja egy 1500 éves kerámia edény, a legkülönlegesebb pedig talán az az 1818-ban megjelent angol könyv, amelyet írója, Richard Brighton gróf Festetics Györgynek, a hévízi tó akkori birtokosának ajánlott - részletezte Hermann Katalin. Hozzátette, hogy nemcsak tárgyi emlékeket és dokumentumokat mutatnak be, de a modern technikát felhasználva multimédiás kiállítást rendeztek be. A látogatók filmet is nézhetnek, és a tárlat megtekintése a külföldiek számára is élményt jelenthet, mert fülhallgatókon angol és német nyelvű tárlatvezetést igényelhetnek.
A kiállításon látható egyebek mellett a hónaljfüggesztéses súlyfürdő egykori segédeszköze, a balneológiai, vagyis gyógyfürdő kezelések tárgyai, megismerhetők a gyógyító munkát végző jeles orvosok pályája és munkássága. Könyvek, plakátok, leírások segítik az eligazodást és a múlt felelevenítését, de egy 19. századi kényelmes kurszalont, azaz gyógytermet is kialakítottak a hévízi tárlat létrehozói.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap