A nácik a labdarúgást is árjásították volna
2011. augusztus 5. 08:29 The Daily Mail
A német hadi sikerektől megrészegült bajor elöljáró az angol és a "zsidó" taktika helyett egy militáns, csak a támadásra összpontosító taktikát képzelt el a válogatottnál, elmélete azonban terméketlen talajra hullott.
Korábban
Karl Oberhuber azzal vádolta meg a németek szövetségi kapitányát, a kispadon 28 évet lehúzó, majd az NSZK-val 1954-ben világbajnoki aranyat nyerő Sepp Herbergert, hogy az általa alkalmazott taktika „túl zsidó”. Oberhuber a bajorországi náci politikai vezetés katonai tanácsadója, s egyben a tartomány sportért felelős vezetője volt. Amikor 1940-ben a nácik lerohanták Franciaországot, Hollandiát és Belgiumot, Oberhuber arra eszmélt, hogy a csatatéren alkalmazott taktikát a futballpályán is alkalmazni lehetne.
Mark Herzog sporttörténész több anyagot is talált a koblenzi levéltárban a sportvezető ambiciózus ötletére vonatkozóan. Fél évvel a nyugat-európai államok meghódítása után a náci tisztviselő egy müncheni sportszaklapban az „igazi német futballról” értekezett, elméletét pedig később folyamatosan népszerűsítette a Hermann Göringgel és Martin Bormann-nal folytatott eszmecserék alkalmával. „Erősen hitt abban, hogy a legjobb védekezés a támadás” – nyilatkozta Herzog. „A katonai stratégiát közvetlenül akarta átültetni a futballpályára” – tette hozzá.
A náci vezetéssel való találkozásai során rendszeresen éles kirohanásokat intézett a német válogatott játéka ellen, amelyet vagy „túl angolnak”, „anti-németnek”, vagy „zsidónak” tartott. „Ezek az idők megkövetelik, hogy a játékosok harcosokként küzdjenek" – mondta. A „Blitzkrieg” lényege az volt, hogy a csapatnak szinte csak a támadójátékkal kellett foglalkoznia, a védekezéssel alig. Oberhuber azonban nemcsak Herbergert kritizálta, kirúgással fenyegette meg azokat a sportújságírókat, akik nem támogatták elméletét.
A kapitány azonban ellenállt a nyomásnak, Herberger egyszerűen nem volt hajlandó militarizálni a taktikát. Oberhuber ezért a klubcsapatokat környékezte meg, többek között a Nürnberg és a Bayer München edzőinél is azt próbálta elérni, hogy váltsanak taktikát. A történelem végül igazságot szolgáltatott: Herberger 28 éven át meg tudta tartani posztját, ellenben Oberhuber tejkereskedőként vonult vissza a közélettől.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2019
- Széchenyi Zsigmond vadászkalandjai
- Az 1990. októberi taxisblokád
- Az amerikai modernizmus első nagyasszonya
- 1918 - Az őszirózsás forradalom tündöklése és bukása
- A zselízi Eszterházy-kastély
- 1849 - Az aradi vértanúk tragédiája
- A szesztilalom rettegett szélmalomharcosa
- A Drechsler-palota különc asztaltársasága
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap