Mélygarázs miatt aggódik a Magyar Limes Szövetség
2011. április 3. 15:10 MTI
Aggodalmát fejezte ki a győri Dunakapu térre tervezett mélygarázs építésével kapcsolatban a Magyar Limes Szövetség; a tömörülés álláspontja szerint "a tervezett beruházás megfelelő előkészítés nélkül súlyosan károsíthatja Győr városának régészeti, valamint a közös európai kulturális örökség részét képező római limes emlékeit".
Korábban
A szervezet közleményében felhívta a figyelmet arra, hogy a tervezett beruházás veszélybe sodorhatja a római határvédelem magyarországi szakaszának folyamatban lévő UNESCO világörökségi nevezésének sikerét, amelynek több mint két éve zajló, uniós forrásokkal támogatott nemzetközi előkészítő munkálatai az idén zárulnak le.
A világörökségi cím a turizmusban "a jövedelmezőséget garantáló világmárka", ezért is fontos, hogy a - jellemzően forráshiánnyal küzdő - települési önkormányzatok tervszerűen készüljenek a világörökségi címben rejlő gazdasági lehetőségek kiaknázására és ennek érdekében integrálják fejlesztési terveikbe a potenciális világörökségi helyszínek védelmét - írta a szövetség, amely ebben továbbra is kész bármely települést támogatni.
Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága csütörtökön jelentette be: attól tart, hogy a győri Dunakapu térre tervezett mélygarázs építésével értékes régészeti maradványok pusztulhatnak el, és veszélybe kerülhet a Limes világörökségi pályázatának sikere is.
"A tér területén és a környékén eddig előkerült leletek alapján biztonságosan a római erőd melletti katonai vicus, polgári település maradványai várhatók. Ugyanitt jól ismert Győr reneszánsz erődrendszere" - fogalmaztak a közleményben, amely szerint várható, hogy a téren a kora újkori erőd maradványai mellett jelentős római lakó- és egyéb épületek kerülnek elő, és a középkori erődítés maradványait sem lehet kizárni.
"A Dunakapu térhez kapcsolódó régészeti feltárások még el sem kezdődtek, ezért nem tudunk semmi biztosat: az ICOMOS bizottsága is csak feltételez, ami a nyilatkozat megfogalmazásából is egyértelmű" - reagált az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága közleményére a győri önkormányzat, amely a Dunakapu tér felújítását és a tér alatt mélygarázs építését tervezi. Győr városa maximális körültekintéssel törődik a kulturális értékekkel. Feltételezésekre azonban nem kívánnak alapozni, várják a régészeti feltárások eredményét - mutatott rá Domanyik Eszter önkormányzati szóvivő.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1. A középkori város és a céhes ipar
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- A felnőttek több mint tizede szenvedhetett rákos megbetegedésben a középkori Angliában
- Valóban annyira mocskosak voltak a középkori emberek?
- Miért hordtak röhejesen hosszú orrú cipőket a középkorban?
- A légszennyezés már a középkorban is fenyegette az emberek egészségét
- A római maradványoktól a sártengerekig – milyen volt a középkor útjain közlekedni?
- Valóban nem ittak vizet a középkorban?
- Az EU középkori elődje: a Hanza-szövetség
- Többet dolgozunk, mint a középkori jobbágyok
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete tegnap
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során tegnap
- tegnap
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson tegnap
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya tegnap
- Közös kincsünk lehet a Hold tegnap
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről tegnap
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása tegnap