Sepsiszentgyörgyön maradhat Gábor Áron ágyúja
2011. március 8. 14:12 MTI
Végleg a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban maradhat Gábor Áron eredeti ágyúja. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc egyik jelképének számító ágyút a bukaresti Országos Történelmi Múzeumtól egy évvel ezelőtt kapta kölcsön a Székely Nemzeti Múzeum.
Korábban
Az Új Magyar Szó című bukaresti napilapnak nyilatkozva Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója elmondta, hogy ezen a héten Sepsiszentgyörgyre érkezik a Gábor Áron ágyújának elhelyezésében illetékes romániai Nemzeti Történelmi Múzeum főigazgatója. Ernest Oberlander-Tarnaveanu háromnapos szakmai konferencián vesz részt a háromszéki városban, és ez alkalommal véglegesítik az ágyú átadását is.
A 370 kilogrammos ágyú évtizedekig a bukaresti Országos Történelmi Múzeum pincéjében tárolták. Az elmúlt egy évben a Székelyföld számos múzeumában láthatta a közönség. Vargha Mihály szerint az általa igazgatott múzeumban már a 2010. március 12-i kiállítás-megnyitón ötszázan voltak kíváncsiak rá, és azt követően sem lankadt az érdeklődés iránta, eddig mintegy négyezren nézték meg a székelyek számára különösen nagy jelentőségű műtárgyat.
Kovászna megyében még Kézdivásárhelyen is kiállították az ágyút; ott kétezren tekintették meg, és Baróton is kiemelkedő volt az érdeklődés iránta. A múzeumigazgató szerint Gábor Áron ágyúja olyan személyeket is a múzeumba csalogatott, akik soha nem jártak ott, vagy évtizedekig nem keresték fel az intézményt. Az ágyúkiállítások mellett aláírásgyűjtő akciót szerveztek, hogy az ágyút "otthon", a Székelyföldön tartsák. Most úgy tűnik, sikerül elérni ezt.
A szabadságharc idején Gábor Áron az első két vaságyúját az erdővidéki Bodvajon öntötte, majd székely harangokból Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen bronzágyúkat készített. A több mint hetven ágyúból csupán egy került elő, ezt 1906-ban a kézdivásárhelyi Rudolf-kórház udvarán végzett csatornázási munkálatok alkalmával találták meg. 1923-ban kiállították a Székely Nemzeti Múzeumban, majd 1971-ben, amikor a bukaresti Nemzeti Történelmi Múzeum megalakult, több tárggyal együtt a fővárosba szállították. Gábor Áron ágyúja a székelyföldi körút előtt legutóbb 25 évvel ezelőtt volt megtekinthető a román fővárosban, utána az alagsorba került.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
régészet
- Különleges kincseket hagytak az utókorra Európa bronzkori kereskedői
- Kereskedelmi utakon érkezett a buddhuizmus Kínába
- Két vallás találkozott Angkorvat templomában
- Már gyerekként kivételes nyelvtehetség volt a hieroglif írás megfejtője, Jean-François Champollion
- Már gyermekként lelkesedett Trójáért Heinrich Schliemann
- Máig nem tudni pontosan, kik voltak a rejtélyes ókori város, Petra építői
- Lumbini buddhista szobrai
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter
- Furcsa módon eltemetett „vámpírgyermek” sírjára bukkantak Visegrádon
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap