Első világháborús fotók a frontvonal másik oldaláról
2011. március 1. 08:55
Egy több mint háromezer darabból álló első világháborús fényképgyűjteményt találtak Franciaországban, benne ausztrál, brit, amerikai, kanadai és más szövetséges katonákat ábrázoló, idillikus fotókkal.
Korábban
A Somme völgyében, az egyik vignacourt-i parasztház padlásán felfedezett kollekció valóságos aranybánya – vallják hadtörténészek. Az ausztrál Channel Seven-en bemutatott, korábban soha nem látott felvételek egyikén a katonák borozgatnak, máshol francia hölgyek társaságát élvezik, sőt, bokszolnak is.
„Csodálatos képek, az első világháború fontos mementói” – nyilatkozta Peter Burness, az Ausztrál Háborús Emlékmű történésze, aki jelen volt a Párizstól két órára levő vignacourt-i ház ládájában megtalált üvegnegatívok felfedezésekor. „Van valami olyan intimitás ezeken a képeken, amit még soha nem láttam. Visszamenni az időben, belenézni az emberek szemébe, mindezt a háború kellős közepén” – tette hozzá.
Gallipolitól eltérően, ahol az ausztrál katonák magukkal vihették fényképezőgépeiket, a nyugati fronton csak hivatásos brit fotográfusok készíthettek képeket. A Louis Thuillier és felesége, Antoinette után elnevezett Thuillier-kollekció azonban majdnem az enyészeté lett, mivel a parasztházat a következő hónapban tervezték eladni, a házaspár pedig nem volt tudatában a gyűjtemény történelmi jelentőségének.
Laurent Mirouze amatőr történész húsz évvel ezelőtt már próbálta felhívni a figyelmet a képek fontosságára, de ez se a párizsi ausztrál nagykövetség, se a brit történészek ingerküszöbét nem érte el, annak ellenére, hogy a férfi egy cikket is publikált a témában. „Úgy gondoljuk, hogy a legtöbb képet Antoinette Thuillier készítette, aki nagyon csinos volt, így a katonák gyakran flörtölhettek vele, miközben ő a lencse mögül nézett rájuk” – mondta el Mirouze.
1916-ban, két év szolgálat idő után tért vissza Louis Thuillier Vignacourt-ba, ahol Gallipoliból érkező ausztrál katonákkal találkozott. Louis és Antoinette megragadta a lehetőséget, s némi pénz fejében lefényképezték az átvonuló katonákat. A házaspár brit, amerikai, kanadai, ausztrál, indiai és dél-afrikai katonákról, valamint kínai munkásokról készített szuvenírképeket; a frontról érkező elcsigázott férfiakat francia családoknál szállásolták el, így gyakran helyi asszonyokkal és gyerekekkel szerepelnek közös fotón.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2014
- Mátyásdomb: Lonkai-kastély
- Mi volt Augustus sikerének kulcsa?
- Zrínyi kirohanásai
- Az ujj nélküli apáca titka
- A gulyáskommunizmustól a műanyag kilencvenes évekig
- Kémelhárítók „rendszerváltása"
- Színészből lett politikusok
- A maffia Tízparancsolat-értelmezése
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap