A Colosseum, ahogy még sosem láttuk
2010. október 28. 09:56 MTI
Sohasem látott arcát fedte fel a római Colosseum: az ókori amfiteátrum az alagsortól egészen a harminchárom méter magas nézősorokig látogathatóvá vált. Az évente közel ötmillió turistán túl azonban főleg befektetőkre vár, hogy teljesen újjászülessen.
Korábban
A régészek egyik szeme sír, a másik nevet. Nemcsak a világ minden részéből érkező turistáknak, hanem az ókortudósoknak is élményt jelent a Colosseum először látogatható alagsorának és a negyven évig lezárt, mostantól ismét megnyitott harmadik emeletének a látványa.
Ugyanakkor attól tartanak, hogy a csoda nem tart sokáig: omlás veszélyezteti a nézőtér második szintjét, és akármerre tekintünk, látni, hogy az Örök Város jelképének tartott műemlék sürgős felújításra szorul. Megroggyant falak, omló árkádok - a szerencsén múlt, hogy idén májusban még a turisták reggeli érkezése előtt szakadt le egy darab a nyolc méter magas folyosók plafonjáról.
"A Colosseum krónikus beteg, állandó gyógykezelésre szorul" - hangsúlyozta Francesco Giro kulturális államtitkár. "Ahhoz képest elég jól bírja. A Colosseumot arra építették, hogy ötvenötezer nézőt fogadjon be, a színpadon is több ezer emberrel és állattal. Közel kétezer év óta áll a szabad ég alatt, a római járműforgalom rezgésének és szmogjának közepén. Az idén újabb rekordot döntött a látogatók száma, augusztusig naponta 19 ezren tapostak végig a műemléken. Ahhoz, hogy megmaradjon, euromilliók kellenek" - válaszolta az amfiteátrumot igazgató régész, Rossella Rea a hivatalos megnyitó előtti sajtólátogatáson.
A Colosseum építtetését Vespasianus császár kezdte el i.sz. 72-ben, végül fia, Titus avatta fel 80-ban a császár dinasztia nevéről Flavius-amfiteátrumként ismert létesítményt. Az ötven méter magas épülettömb már az ókorban is építészeti mesterműnek számított, tetejét mobil szerkezet fedte, és a színpadot is tudták mozgatni. Az ellipszis alakú ókori "szórakozó központot" megnyitó száznapos játékokon a színpadot vízzel töltötték fel a megrendezett hajócsatához. Más alkalommal az arénában gladiátorok és vadállatok küzdöttek az uralkodóitól teli hasat és szórakozást követelő rómaiak örömére.
A tévhittel ellentétben a keresztények nem itt, hanem Nerónak a mai Szent Péter bazilikánál álló cirkuszában haltak mártírhalált. A Colosseumba nyolcvan - ma is látható római számozással megjelölt - bejáraton jutottak be a nézők. Az arisztokraták a legjobb látványt kínáló alsóbb szektorokban ültek, a most megnyitott harmadik szinten a római középosztály foglalt helyet. Innen a még Rómában is egyedülinek számító kilátás tárul elénk az ókori városközpontra, a Forum Romanumra és a Palatinusra, Constantinusz császár diadalívére, Nero császár Domus Aurea aranypalotájára egészen a mai külvárosig. Az összesen öt szintből ez maradt fenn a legjobb állapotban, az eredeti festék nyomait is megőrizte. Egy oszlopra Gary Cooper nevét vésték rá, talán maga az amerikai filmsztár, aki 1959-ben járt itt.
"Ave Caesar, morituri te salutant" - köszöntötték az uralkodót a Colosseum színpadán halálba induló gladiátorok, akiknek az élete nem csak a vadállatoktól függött. Sorsukról a római nép magasba vagy lefele mutatott hüvelykujja döntött. Az előadás a homokkal beszórt arénán zajlott, a látványt azonban szó szerint az alatt készítették elő. Az ókori színpad megsemmisült, az aréna alatti folyosórendszert az 5. században beföldelték - ezért is maradt meg kiváló állapotban. 1930-ban kezdték el feltárni, a nagyközönség most először láthatja. Az alagsor hét méter mélyen húzódó labirintus, ahol a díszletek, öltözők, állatketrecek sorakoztak. A falakon látni, hova erősítették a díszleteket és a színpadra egyszerre nyolcvan állatot felvivő emelőszerkezeteket. Vízvezeték is haladt a Colosseum alatt: így tudták megtölteni a színpadot, de a víz a vér lemosására is szolgált.
Az aréna alatti részbe most lift viszi a látogatókat, akik Libitinának, a halottak istennőjének dedikált kapun léphetnek be. Egykor ezen keresztül távozott a gladiátorok holtteste. A hatalmas kőtömbökből kirakott folyosókon könnyen el lehet képzelni a Colosseumban dolgozók lázas munkáját, a díszletekért, jelmezekért felelős rabszolgák sietségét, az állatok szagát, a gladitárok félelemmel teli készülését a viadalra.
A rendkívüli élményt nem adják ingyen. A Colosseum alagsorában vezetett látogatást online vagy a jegypéntárban előre le kell foglalni. Naponta tízszer, 25 fős csoportot engednek be. A 12 eurós - hozzávetőleg 3300 forintos - belépőjegyen túl még 8 eurót kell fizetni, a harmadik szintre való felkapaszkodás viszont ingyen van.
Az új részek megnyitásával a Colosseum közel hetven százaléka bejárhatóvá vált. "Reméljük ezzel még több látogatónk lesz" - mondta Rea. A jegybevételből származó évi közel 35 millió euró azonban az állam kasszájába megy, így a Colosseum jövője azoktól a befektetőktől függ, akik október végéig jelentkezhetnek a főpolgármester meghirdette nemzetközi felújítási pályázatra. Az elvégzendő munkák között szerepel a műemlék megtisztítása, a jelenlegi vasrácsok cseréje, az alagsor és a második emelet restaurálása, új jegypénztár kialakítása. Feltételként szabták meg, hogy a szponzorok nem fedhetik le óriás reklámposzterrel a műemléket.
"A Colosseumot nem szabad pénzcsináló gépként kezelni. Szeretetet és gondozást igényel. Ha magánkézbe kerül a helyreállítása, a befektetők követelik majd a hasznukat" - nyilatkozta a sajtónak Adriano La Regina, aki harminc éven át Róma műemlékvédelmi felelőse volt. Az olasz környezetvédők másképpen gyógyítanák a Colosseumot: egész környékét gyalogos övezetté nyilvánítanák, különben az amfiteátrumnál az örökös szmogban turistákkal fényképezkedő mai "gladiátoroknak" sem lesz hosszabb az életük, mint ókori elődjeiké.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
14. Az iszlám vallás kialakulása és főbb tanításai
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- 10 tény Irán múltjáról
- El Báb – A Kapu: Egy ezredéves várakozás beteljesedése
- Az iszlám korai időszakából származó mecsetet találtak Izraelben
- A Közel-Kelet XIV. századi Marco Polója: Ibn Battuta 30 éves mekkai zarándoklata
- A lázongó janicsárok életének központjában az étel állt
- Az iszlám születése – ki volt Mohamed próféta?
- „Az elképzelhető legarrogánsabb és leggonoszabb emberek”: kik voltak a török elit keresztényből lett muszlimai?
- Hogyan készülhetett Mohamed előtt a világ legrégebbi Koránja?
- Jeltelen sírba temetnék Mohamed prófétát
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap