Egy magyar műgyűjtő kincsei Berlinben
2010. március 18. 17:44 MTI
Manapság a német főváros az iszlám kultúra Mekkája: miközben a világhírű Aga Khan-gyűjtemény műremekei láthatóak a Martin-Gropius Bauban, a Pergamon Múzeum a magyar származású műgyűjtő, Edmund de Unger, azaz Unger Ödön gyűjteményének válogatott kincseit kínálja az érdeklődőknek.
Korábban
A magyar származású mecénás gyűjteményét bemutató kiállítás ma nyílt meg és május végéig várja a látogatókat. A műalkotások a Földközi-tenger körüli legfontosabb muzulmán országokból, Iránból és Közép-Ázsiából származnak, és az iszlám kultúra szinte valamennyi korszakát és művészeti ágát képviselik. Szőnyegek, brokátok, koraközépkori bronztárgyak, hegyi kristályból készült értékes alkotások, kalligráfiák és fényűzően díszített könyvek találhatók a múzeumnak kölcsönadott műkincsek között - olvasható a berlini intézmény honlapján.
A kiállítás egyik súlypontja a Fátimida síita dinasztia (fátimidák) korának művészete. A származását Mohammed próféta lányára, Fátimára visszavezető dinasztia 1171-ig uralkodott Egyiptomban, és a pompa iránt vonzódó, művészetet pártoló életstílusáról volt ismert.
A múzeum a világon az egyik legnagyobb és legjelentősebb iszlám magángyűjteményként méltatja a kollekciót, amelynek hivatalos neve Keir Collection, a 92 éves jogász gyűjtő egykori wimbledoni házáról. Azért döntött úgy, hogy kincseit a német fővárosban állítja ki, mert a Pergamon Múzeumnak már van egy olyan gyűjteménye - méghozzá a déli szárnyban lévő Iszlám Művészetek Múzeumában -, amely jól kiegészíti az ő kollekcióját. Az összesen 1500 darabos gyűjteményből 112 műkincs van Berlinben, és ezek "névjegyként" kerülnek a látogatók elé - fogalmazott a múzeum.
A kollekció berlini bemutatásáról tavaly júniusban számolt be a Der Tagesspiegel című német újság. A lap akkor úgy értesült, hogy a gyűjtemény 15 évre a német fővárosba kerül, de szó van egy 35 évre szóló "kölcsönügyletről" is. Az újság emlékeztetett arra is, hogy a világhírű kollekció egy része 2007-ben egy ízben már bemutatkozott a Pergamon Múzeumban.
Unger Ödön 1918-ban született Magyarországon, és 1945-ben emigrált Angliába. A gyűjteményt eredetileg az ötvenes-hatvanas években egy luzerni gyűjtőházaspár szenvedélye alapozta meg, majd Ungerhez került, aki a hetvenes években - még nagyobb szenvedéllyel - tovább bővítette az iszlám ötvösművészet alkotásaival, középkori kerámiákkal, miniatűr festményekkel és textíliákkal. Unger Ödön a Dénes Sándor gyűjtő és műkereskedő szervezésében 2007-ben létrejött Első Pesti Szőnyeg Társaság tiszteletbeli elnöke. Korábban számos műalkotást ajándékozott a Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Múzeumnak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
8. Budapest világvárossá fejlődése
II. Népesség, település, életmód
- Fennállása alatt számos történelmi személy szobrát lecserélték a millenniumi emlékművön
- Időutazás a millenniumi ünnepségekre: 125 éve utazunk a Ligetbe a föld alatt
- Sokáig csak esernyővel lehetett átmenni a budai Alagúton
- Egykor a Városliget zenepavilonjai nyújtották a főváros legnépszerűbb szórakozását
- A gazdag és szegény gyermekek egyaránt birtokba vették a Városligetet a „boldog békeidőkben”
- Széchényi Ödön víziója által a világ második siklójával büszkélkedhet a főváros
- Az idők során szinte minden sportra biztosított lehetőséget a Városliget
- 800 mázsa lőport adott Ferenc József a budai Alagút építéséhez
- A kiállítások és vásárok hozták el az éjszakai fényt a Városligetbe
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05