Robin Hood és a médiakultúra
2009. október 28. 11:11
Krónikáktól Hollywoodig: a Rochesteri Egyetemen négynapos konferencián elemezték a sherwoodi erdő gazfickójának elmúlt 700 évét, illetve az egyes történelmi korok Robin Hood-képét.
Korábban
A Robin Hood Tanulmányok Nemzetközi Társaságának legújabb, Robin Hood: Media Creature címet viselő tanácskozását Thomas Hahn, az egyetem angol tanszékének professzora a következőkkel vezette fel: „minden nemzedék egyszerre kapja azt a Robin Hoodot, akit szeretne és akit érdemel”.
A kutatók ezután a Robin Hood-kép változásait vették górcső alá, azaz arra voltak kíváncsiak, hogy a férfi alakját melyik kor miként formálta saját képére. Így az előadások során hősköltemények, színdarabok, irodalmi alkotások, de még a hollywoodi filmek is előkerültek. Ez utóbbi azért sem meglepő, ugyanis jövőre kerül a mozikba Ridley Scott új filmje, amelyben Russel Crowe alakítja az erdei hőst. Emellett a BBC-n már harmadik évadát tapossa a Robin Hoodról készített, egyes részleteiben Magyarországon forgatott széria.
Hahn szerint a figura sikerének oka abban rejlik, hogy a történet kortalan, és mindenkinek kikapcsolódást nyújt: a lázadás, igazság, testvériség és szerelem elemei nem csak egy nagyszerű történet megalkotásához, hanem az érzelmek megragadásához is nagyszerűek lehetnek. Bár a történet nem rendelkezik shakespeare-i vonásokkal, Hahn szerint mégis minden tudományág szívesen kutatja. Egyesek a szervezők felkérésére be is öltöztek, így az egyetemen egy pár napig senki nem lepődött meg, ha Robin Hoodokkal találkozott szembe az ebédlőbe menet.
A tanácskozás méltóképp zárult: a résztvevőknek Douglas Fairbanks 1922-es kalandfilmjének digitálisan helyreállított kópiáját vetítették le.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap