Berlinbe költözött a Balaton
2009. október 19. 08:44 MTI
Berlinbe költözött szombattól a Balaton. A magyar kulturális intézetben, a Collegium Hungaricumban (CHB) ugyanis megnyílt az a berlini fal leomlásának 20. évfordulójához időzített kiállítás, amellyel Német egység a Balatonnál címmel a hatvanas, a hetvenes és a nyolcvanas években a magyar tenger partján lezajlott német-német találkozókra emlékeznek.
Korábban
A kiállítást Csák Ferenc, az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakállamtitkára nyitotta meg, és üdvözlő beszédet mondott Brandenburg tartomány parlamentjének elnöke.
Az "ötletgazda" Can Togay János, az intézet igazgatója, továbbá Forgács Péter, a projekt művészeti vezetője egyaránt azt hangsúlyozta: a kiállítás célja, hogy felidézze a német és az európai történelemnek ezt az egészen rendkívüli szakaszát, a hidegháború idején megosztott német nemzet történelmének azon eseményeit, amelyek - kényszerűségből - évtizedeken keresztül a német országhatáron kívül, mégpedig Magyarországon, a Balaton partján zajlottak. A kelet- és nyugatnémet állampolgárok szándékos és véletlen balatoni találkozásai a hatvanas, a hetvenes és a nyolcvanas években szinte megelőlegezték a fal leomlását és a német újraegyesülést.
A kiállítás szervezése a CHB igazgatójának kezdeményezése alapján a kor tanúihoz intézett felhívásokkal, illetve németországi és magyarországi kutatásokkal 2008 nyarán kezdődött. A német sajtóban megjelent felhívásokkal a kor szemtanúinak történeteit, privát film- és fényképfelvételeit, feljegyzéseit és képeslapjait keresték. A felhívásokra több mint 50 tanú jelentkezett. Az így összegyűjtött személyes történetek - a film- és képanyagok - a német-német kapcsolatok szinte valamennyi területét átfogják, és azokat kiegészítik a magyar és német archívumokban végzett kutatási, illetve az akkori titkosszolgálati anyagok.
A multimédiás kiállítás audiovizuális elemek összeállításához sikerült megnyerni a Privát Magyarország című sorozat alkotóját, a nemzetközi szinten is elismert Forgács Pétert, aki az amatőr filmekből megdöbbentően hiteles történelmi dokumentációkat konstruált. A kiállítás január 15-ig látható a berlini magyar kulturális intézetben. Ezt követően "vándorútra" indul, és annak anyagát több német városban, többek között Cottbusban és Dortmundban, valamint Magyarországon Budapesten és Balatonfüreden is bemutatják.
Az installáció anyagának egy része Németországban már könyv formájában is megjelent.
Forgács Péter filmjei a Vimeón
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2010
- Az aradi vértanúk özvegyei
- Jan van Eyck és a Rózsa-regény
- A végzetes vonzerejű asszony
- Rosszéletű nők kalandjai a szabadságharc idején
- Hová lettek a bűnösök?
- Erős, mint a Bors, avagy az első magyar munkásmozgalmi kalandfilm
- A mélység titka: magyar roncskutatók víz alatti kalandjai Fokvárostól a Balatonig
- Az eredeti Széchenyi az igazi
- Charles Lindbergh pálfordulása a technikai vívmányoktól a környezetvédelemig
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.