Kötelező tantárgy lehet az egykori NDK
2009. június 22. 11:54 MTI
Nem ismerik a diktatúrát, megdöbbentő a tudásdeficit az egykori NDK-val kapcsolatban - figyelmeztetett az egykori kommunista államhoz tartozott tartományok felzárkóztatásáért felelős német kormányzati miniszter, aki külön tantárgyként vezetné be az egykori NDK-t a német általános és középiskolai oktatásban.
Korábban
A német gyerekeknek szinte mindent tudniuk kell Hitlerről, ám Erich Honeckerről, és az egykori NDK-ról csak a közhelyeket ismerik - derült ki nemrég a berlini Freie Universität középiskolások között folytatott felméréséből. Az egykori NDK-ról szóló külön tantárgy bevezetését szorgalmazta az egykori kommunista államhoz tartozott tartományok felzárkóztatásáért felelős német kormányzati miniszter, s ennek érdekében levélben fordult illetékes kollégájához, az oktatást is felügyelő kulturális államminiszterhez.
Wolfgang Tiefensee azt követően szánta el magát a sürgős lépésre, hogy előző nap egy berlini egyetem tanulmányából egyértelműen kitűnt: a diákok körében megdöbbentő az ismerethiány az egykori NDK-val kapcsolatban. Így például a megkérdezett fiatalok többsége nem tudta, hogy mikor épült a hírhedt berlini fal. Azt pedig végképp nem tudták a diákok, hogy a falat ki építette.
Az elmúlt időszakban nem ez volt az első ilyen jellegű felmérés, amelyet nyilvánosságra hoztak, és a közelmúlt történelmével kapcsolatban a korábbiak is lesújtó "tudásdeficitről" tettek tanúbizonyságot. Sokan például úgy vélekedtek, hogy Erich Honecker a háború utáni Németország egyik kancellárja volt, ezzel szemben Willy Brandtot a keletnémet politikusok közé sorolták be. A mostani kutatás azonban a hírek szerint még az előzőeknél is szomorúbb képet festett a történelmi ismeretekről, illetve azok totális hiányáról.
Tiefensee ezért kereste meg Bernd Neumann kulturális államminisztert, emlékeztetve őt arra, hogy az NDK történelmét minél előbb oktatni kell. A fiataloknak ugyanis tudniuk kell, hogy milyen is volt valójában az egykori kommunista diktatúra - érvelt a miniszter, aki egyebek között indítványozta, hogy az oktatásba vonják be a néhai NDK ellenzéki, polgárjogi mozgalmának képviselőit. A szociáldemokrata miniszter felhívása mindenekelőtt konzervatív körökben talál nyitott fülekre. A CDU/CSU vezetői - Angela Merkel kancellárral az élen - már régóta sürgették, hogy az NDK-t oktatni kell az iskolákban. A diákok ugyanis rendkívül keveset tudnak a volt kommunista állam diktatúrájáról.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
zsidóság
- Túlzsúfolt lakások, éhezés és vég nélküli razziák – a budapesti gettó borzalmai
- Mások életéért adta sajátját Salkaházi Sára
- A buják betegségének tartották és üldözték a leprásokat a középkorban
- Hány aranyvonatot indítottak a németek 1945-ben Magyarországról?
- „Zenedobozokkal” vette fel a küzdelmet Hitler ellen a Rote Kapelle
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Ágyúkkal támogatta Ganz Ábrahám a magyar szabadságharcot
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap